Abp Głódź: nie wolno usypiać sumień!

2010-12-17 00:00:00

W 40. rocznicę upamiętniającą ofiary grudnia nie dość przypominania wszystkich osób, które oddały życie za ojczyznę. Nie wolno usypiać sumień – mówił abp Sławoj Leszek Głódź w Gdańsku podczas uroczystej Mszy Św. z okazji rocznicy rocznicy Grudnia '70. Metropolita gdański podkreślił, że „trzeba o tym mówić, bowiem przelana została niewinna krew. Została złożona ofiara na ołtarzu ojczyzny. I oby nigdy więcej takich tragedii nie było”.

I wciąż trzeba nam patrzeć na tamten czas, który związał węzłem wspólnoty miliony serc i upodmiotowił naród – mówił abp Głódź. Zaznaczył, że „naród jest największym dziedzicem tych dokonań. Wszyscy wtedy czuli się potrzebni, wszyscy znajdowali miejsce wśród wspólnoty. Solidarność była niczym wielka potężna rzeka”.

Jak podkreślił hierarcha „zbrodnia Grudnia `70 do dziś nie została rozliczona”. – Idea sprawiedliwości cementuje więź między ludźmi, a także więź między człowiekiem a Bogiem. I niczego w Polsce tak naprawdę dobrze nie zrobimy, jeśli odsuniemy nawet w częściach zasadę sprawiedliwości – mówił metropolita gdański.

A sprawiedliwość to nie odwet, to nie zemsta. My chrześcijanie wyznajemy religię przebaczenia. Ale znamy również warunki przebaczenia i wartość przebaczenia – mówił hierarcha. I dodał, że „są konkretne warunki przebaczenia - jest spotkanie w prawdzie, jest nieudawany żal, jest zadośćuczynienie.”

Gdański metropolita zaznaczył, że „tamta śmierć wstrząsnęła społeczeństwem. Po grudniu nastąpił sierpień i znowu grudzień i jak w paciorkach różańca przewijały się radosne i bolesne tajemnice naszych najnowszych dziejów”. – To dziedzictwo z którego korzystamy wyrastało z ofiary, bo wolność krzyżami się mierzy – mówił abp Głódź.

Trwa narodowa pamięć i słuszne pragnienie wciąż niedokonanej sprawiedliwości. I wciąż rozbrzmiewa ta ballada o Janku Wiśniewskim – wspomniał hierarcha.

Po Mszy św. uczestnicy złożyli kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.