Abp Kirkuku: ”dziedzictwo chrześcijańskie za wszelką cenę musi być zachowane”
2008-06-06 00:00:00
Chaldejski arcybiskup Kirkuku, Louis Sako zaapelował za pośrednictwem Radia Watykańskiego o przygotowanie programu powrotu irackich uchodźców do kraju. „Sądzę, że teraz można pomóc uchodźcom powrócić na północ Iraku, do małych miasteczek i miejscowości chrześcijańskich, gdzie panuje większy spokój” – powiedział abp Sako. Dodał, że należałoby też stworzyć dla tych ludzi możliwości zatrudnienia.
Wymuszoną emigrację chrześcijan arcybiskup Kirkuku określił mianem „tragedii”, gdyż „im więcej chrześcijan opuszcza kraj udając się na emigrację, tym bardziej słabnie Kościół”. Aby chrześcijanie mieli motywację do powrotu, Kościoły lokalne w Iraku oraz w krajach ościennych muszą podjąć odpowiednie inicjatywy duszpasterskie. Sięgające czasów apostolskich „dziedzictwo chrześcijańskie za wszelką cenę musi być zachowane” – apelował abp Sako.
Od czasu inwazji USA i jej sojuszników, Irak opuściły setki tysięcy mieszkańców, wśród nich nieproporcjonalnie wielu chrześcijan. Wielu z nich do ucieczki zmusili islamscy fanatycy. W obecnej sytuacji nie widzą oni żadnej przyszłości w kraju ani dla siebie, ani dla swoich dzieci. Wielu uchodźców cierpi psychicznie z powodu wypędzenia – stwierdził arcybiskup Kirkuku.
Biskupi chaldejscy zawsze opowiadali się za powrotem uchodźców do Iraku. Niektórzy obserwatorzy uważają, że z tego powodu strona kościelna za mało czyniła dla uchodźców, którzy pozostają w krajach graniczących z Irakiem. Dziesiątki tysięcy uchodźców chrześcijańskich, którzy nie mogą powrócić do Iraku, przebywa w Syrii, Jordanii i innych krajach regionu, bez pieniędzy, pracy i perspektyw.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.