Abp Kirkuku: ”dziedzictwo chrześcijańskie za wszelką cenę musi być zachowane”
2008-06-06 00:00:00
Chaldejski arcybiskup Kirkuku, Louis Sako zaapelował za pośrednictwem Radia Watykańskiego o przygotowanie programu powrotu irackich uchodźców do kraju. „Sądzę, że teraz można pomóc uchodźcom powrócić na północ Iraku, do małych miasteczek i miejscowości chrześcijańskich, gdzie panuje większy spokój” – powiedział abp Sako. Dodał, że należałoby też stworzyć dla tych ludzi możliwości zatrudnienia.
Wymuszoną emigrację chrześcijan arcybiskup Kirkuku określił mianem „tragedii”, gdyż „im więcej chrześcijan opuszcza kraj udając się na emigrację, tym bardziej słabnie Kościół”. Aby chrześcijanie mieli motywację do powrotu, Kościoły lokalne w Iraku oraz w krajach ościennych muszą podjąć odpowiednie inicjatywy duszpasterskie. Sięgające czasów apostolskich „dziedzictwo chrześcijańskie za wszelką cenę musi być zachowane” – apelował abp Sako.
Od czasu inwazji USA i jej sojuszników, Irak opuściły setki tysięcy mieszkańców, wśród nich nieproporcjonalnie wielu chrześcijan. Wielu z nich do ucieczki zmusili islamscy fanatycy. W obecnej sytuacji nie widzą oni żadnej przyszłości w kraju ani dla siebie, ani dla swoich dzieci. Wielu uchodźców cierpi psychicznie z powodu wypędzenia – stwierdził arcybiskup Kirkuku.
Biskupi chaldejscy zawsze opowiadali się za powrotem uchodźców do Iraku. Niektórzy obserwatorzy uważają, że z tego powodu strona kościelna za mało czyniła dla uchodźców, którzy pozostają w krajach graniczących z Irakiem. Dziesiątki tysięcy uchodźców chrześcijańskich, którzy nie mogą powrócić do Iraku, przebywa w Syrii, Jordanii i innych krajach regionu, bez pieniędzy, pracy i perspektyw.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.