Abp Michalik: Kościół jak nigdy w swojej historii potrzebuje świeckich

2011-11-21 00:00:00
Abp Michalik: Kościół jak nigdy w swojej historii potrzebuje świeckich

Kościół po raz pierwszy potrzebuje świeckich do tego, żeby uratowali dziedzictwo wiary – stwierdził abp Józef Michalik podczas Mszy świętej za Ojczyznę, sprawowaną dziś w archikatedrze przemyskiej. Cytując słowa Józefa Piłsudskiego, że „Polska albo będzie wielka, albo nie będzie jej wcale”, powiedział, że jest to bardzo ważne motto także na obecne czasy.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że na chrześcijanach świeckich spoczywa obecnie wielka odpowiedzialność za uratowanie dziedzictwa wiary. „Nigdy w Polsce, a może i na całym świecie, nie było takiego momentu, jaki jest dzisiaj, że Kościół po raz pierwszy potrzebuje świeckich do tego, żeby uratowali dziedzictwo wiary, żeby je przekazali. Musi się obudzić rzesza, nie elita, ale rzesza elit. Wszyscy chrześcijanie muszą być elitą i to we wszystkich sprawach” – mówił abp Michalik.

Odnosząc się do pierwszych miesięcy po odzyskaniu niepodległości, metropolita przemyski zauważył, że ówcześni rządzący umieli zjednoczyć się dla dobra narodu, a nawet odsunąć się w cień. „Dzisiaj Polska potrzebuje właśnie takich patriotów” – uznał kaznodzieja. Dodał, że Polska po odzyskaniu niepodległości postawiła sobie bardzo wysokie wymagania i tego właśnie potrzeba współcześnie. Wyraził zaniepokojenie tym, że obecnie próbuje się wyeliminować poczucie winy oraz relatywizuje się wolność i prawdę. „Trzeba ratować godność Polaka, z której śmieją się niektóre salony warszawskie, czy krakowskie. Trzeba ratować zdrowy patriotyzm, czyli miłość do pięknego ojczystego języka, do kultury” – powiedział.

Abp Michalik podkreślił, że ojczyzna potrzebuje bohaterów codzienności. Zaznaczył, że dzisiaj trzeba „umieć odczytywać na nowo, co piszą propagandowe środki i czytać jak za czasów kard. Wyszyńskiego między wierszami”. Dodał, że Polska potrzebuje katolickich środków przekazu. „Są rozgłośnie radiowe, tygodniki, miesięczniki. Trzeba wybierać, trzeba to czytać, pomagać im. To jest budowanie każdego odpowiedzialnego sumienia” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

W dzisiejszej Mszy św. a archikatedrze w Przemyślu wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji i służb mundurowych oraz harcerze i wielu mieszkańców miasta. 

Źródło: Kai
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.