Abp Michalik: pilnie potrzeba nam wielkiej idei, mocnej głębokiej wiary

2008-05-23 00:00:00

Pilnie potrzeba nam wielkiej idei i mocnej głębokiej wiary – mówił abp Józef Michalik na zakończenie procesji Bożego Ciała w Przemyślu. Przewodniczący Konferencji Episkopatu zwrócił uwagę, że jeśli odsunie się Boga, etykę i moralność, to pozostanie jedynie egoizm, który dusi człowieka. Dodał, że to nie wielkie finanse czy ropa naftowa będą budować przyszłość świata – ale sumienie człowieka.

Abp Michalik podkreślił, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest wyrazem naszego przekonania, że Bóg ma prawo do obecności w świecie. My natomiast jako ludzie wyznający Jezusa, mamy prawo, aby być obecnymi razem z Nim: na ulicach miast i wiosek, w Parlamencie, przy uchwalaniu ustaw. – Etyka, moralność, Boże prawo nie może być odłączone od żadnej sytuacji życiowej – wyjaśniał.

Hierarcha zaznaczył, że zachęta Jezusa do szukania Jego Chleba, Jego Ciała jest obietnicą przekazania życia i nowego na nie spojrzenia: – Inaczej żyje człowiek, który ma utkwioną myśl, serce i oczy w nadprzyrodzoność, w nieskończoność, a inaczej ten wpatrzony tylko w koniec butów czy w torebkę, w której są pieniądze. – Jeśli się odsunie Boga, etykę i moralność, to co pozostaje? – pytał. – Pozostaje tylko rachunek własny, egoizm, który dusi człowieka.

Przewodniczący Episkopatu dodał, że Polsce i Kościołowi w Polsce, bardzo pilnie potrzeba wielkiej idei oraz mocnej głębokiej wiary. – Kto ją zaniesie? Przyjdzie nowy prorok, nowy Jan Paweł II bądź Benedykt XVI? Każdy z nas musi poczuć, że jest czas nowego siania i żniwobrania, że ja też jestem odpowiedzialny za Ewangelię i za Chrystusa – apelował.

Arcybiskup przytoczył doniesienia prasowe z których wynika, iż w Unii Europejskiej co 27 sekund dokonuje się aborcji, co daje 3200 zabiegów dziennie. Coraz częściej rozpadają się rodziny, średnio 30 proc. z nich; więcej mamy emerytów niż nowonarodzonych dzieci.

Wielkie mocarstwa mają wielkie potencjały środków przekazu ale człowiek ma wolną wolę i rozum – wyjaśniał kaznodzieja. – Zatem musisz być krytyczny, musisz słuchać i patrzeć twoim chrześcijańskim wzrokiem i demaskować kłamstwo, żeby nie zrobiło ono krzywdy tobie, twoim dzieciom i całemu narodowi – podkreślił.

Dodał, że to nie ropa naftowa czy finansowe rozliczenia będą budować przyszłość świata. To sumienie człowieka ją zbuduje albo i nie!

Metropolita podkreślił, że nie wszystko co dzieje się wokół jest złe. Wprawdzie ateizm, sekularyzm, usuwanie znaków religijnych w Polsce trwa, jednak nie wszystko jest stracone. Przeciwnie, widzimy budzący się na naszych oczach dynamizm życia i dynamizm wiary.

Następnie zwrócił uwagę na katolickie pisma, które trzeba czytać, jak: „Niedziela”, „Miłujcie się”, „Gość Niedzielny”, „Nasz Dziennik”. – Jest też telewizja Trwam, na szczęście jest Radio Maryja. Widzimy w tych wszystkich różnych zmaganiach, że jest i miejsce dla Radia Maryja i trzeba, aby było to miejsce – stwierdził.

Na zakończenie zachęcał wiernych, by nie bali się trudności czasów nowych. Te nowe czasy trzeba tworzyć z odwagą, w tych nowych czasach trzeba sobie więcej pomagać, trzeba w drugim człowieku widzieć sojusznika dobrej sprawy.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.