Abp Michalik: potencjał świeckich w Polsce jest wielki
2012-03-13 00:00:00
Wspieranie świeckich, których działania przeciwstawiają się relatywizmowi moralnemu i nihilizmowi - to ważne zadanie dla biskupów. Mówił o tym dziś abp Józef Michalik podczas obrad Episkopatu.
- Potencjał świeckich w Polsce jest wielki i potrafi wynaleźć swoje miejsce oraz sposób dotarcia do opinii publicznej - podkreślił abp Michalik. Wspomniał przy tym działania Fundacji Mamy i Taty, akcje obrońców życia, Orszaki Trzech Króli. Zachęcił biskupów do jeszcze większej troski o ruchy i stowarzyszenia katolickie. Promocja grup laikatu i ich działań to antidotum na lansowany dziś antyklerykalizm, który okazuje się bardzo chwytliwy w środowiskach ludzi młodych. Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że "jesteśmy włączeni w nowy etap konfrontacji kulturowej, która próbuje zakwestionować podstawowe wartości leżące u podstaw porządku etycznego i społecznego we współczesnym świecie i w Polsce".
Arcybiskup Michalik przypomniał postanowienia Rady Stałej Episkopatu, która obradowała 16 stycznia br., m.in. dwa wydane wówczas oświadczenia ? jedno z nich dotyczyło Telewizji Trwam i jej starań o koncesję na nadawanie cyfrowe, drugie ostrzegało wiernych przed ideami suspendowanego ks. Piotra Natanka. - Ten problem wymaga poważnego potraktowania ze strony wszystkich biskupów diecezjalnych, gdzie ujawniają się grupy o pobożności pozaeklezjalnej - zwrócił uwagę abp Michalik.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.