Abp Michalik: warto się zatrzymać i posłuchać tego, co mówi Pan

2011-12-25 00:00:00
Abp Michalik: warto się zatrzymać i posłuchać tego, co mówi Pan

Warto się zatrzymać w ten świąteczny czas, posłuchać głosu sumienia, posłuchać tego, co mówi Pan - podkreślił abp Józef Michalik w wyemitowanym przez program 1 Telewizji Polskiej bożonarodzeniowym orędziu. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcał, by dziękować za przeżyty rok, w szczególności beatyfikację Jana Pawła II, ale i za „pokonane trudności”, których - jak stwierdził - było nie mało. Wierzącym hierarcha życzył, by pogłębili swą wiarę, czerpali z niej radość i motywy do życia. Natomiast całej Ojczyźnie, by znalazła ludzi mądrych i odważnych „w pełnieniu dobra i w przeciwstawianiu się złu”.
 
Jak przypomniał abp Michalik Boże Narodzenie to święta rodzinne, bardzo bogate w tradycję, zwyczaje i relacje międzyludzkie, które przekazujemy w życzeniach. Podkreślił, że zarówno same święta, jakie składane przy ich okazji życzenia, byłyby niepełne, gdybyśmy nie sięgnęli do źródeł. 
 
„To jest moment, kiedy Bóg postanowił przemówić do człowieka na sposób ludzki, postanowił do nas, ludzi, mówić naszym językiem, zbawić nas na ludzki sposób. Przyjęcie tego przesłania Bożego to znak wrażliwości, ale i okazja do umocnienia, do przyjęcia dodatkowej siły, do wyzwolenia tych sił, które nasz Stwórca złożył w każdym z nas” - podkreślił.
 
Hierarcha zauważył, że Jezus narodził się w bardzo trudnych warunkach, na obrzeżach miasta, w stajence, ale jednocześnie w atmosferze miłości rodzinnej. Przypomniał, że zarówno Maryja jak i Józef byli prostymi, zwyczajnymi ludźmi, którym Bóg z zaufaniem powierzył największe dzieło zbawienia, i na których się nie zawiódł. „Może to i do nas skierowane przesłanie, że mamy jakiś cel w życiu, możemy go odszukać. Warto się zatrzymać w ten czas świąteczny, posłuchać głosu sumienia, posłuchać tego, co mówi Pan” - mówił abp Michalik.
 
Metropolita przemyski zachęcał, by święta Bożego Narodzenia były okazją do dziękczynienia za przeżyty rok, „za spotkanych ludzi, za beatyfikację Jana Pawła II, za doznane dobro i za dokonane dobro, za pokonane trudności”. Jak przyznał owych trudności było niemało. 
 
„Podziękujemy więc sobie wzajemnie, wyciągnijmy dłoń z życzliwością, gotowością do przebaczenia, zaczynania na nowo. Niechby to był kolejny, ważny i twórczy okres naszych relacji z drugim człowiekiem, zwłaszcza pogłębienia naszej miłości rodzinnej, zwrócenia uwagi na kogoś, kto stoi obok nas i czeka na nasze dobre słowo, na nasze życzenia, może na naszą pomoc” - powiedział przewodniczący KEP.
 
„Chciałbym życzyć wierzącym, żeby pogłębili wiarę, żeby czerpali z niej radość i motywy do życia, żeby mieli dużo okazji do dobra, do poszerzenia tych kręgów pięknych relacji ludzkich, wzajemnych, ale także relacji z Panem Bogiem, żeby mieli siłę do życia według wiary, w tym kolejnym czasie, który daje nam Pan” - podkreślił.
 
Zwracając się do Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny przewodniczący Episkopatu zachęcał ich, by zachowali wierność tradycji kościelnej, religijnej, chrześcijańskiej i polskiej, która „ubogaca się kulturą każdego człowieka, kulturą każdej kolędy, każdych życzliwych odniesień do drugiego człowieka”.
 
Całej Ojczyźnie arcybiskup życzył, by ta potrafiła zaleźć ludzi dobrych, szlachetnych, gotowych do poświęceń, do dokonywania prac, ludzi mądrych, odważnych w pełnieniu dobra i w przeciwstawianiu się złu. „Nigdy nie będą sami, zawsze z nim będzie Ten, Który stał się dla nas człowiekiem” - zapewnił abp Michalik. Życzył jednocześnie, by znaleźli oni także prawdziwych przyjaciół, którzy pomogą im zrozumieć i wytrwać na drodze dobra, prawdy i służby.
 
Na zakończenie hierarcha życzył wszystkim „błogosławionych, radosnych, pełnych pokoju i nadziei świąt Bożego Narodzenia”.


Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.