Abp Michalik: wbrew zewnętrznej propagandzie świat potrzebuje kapłanów
2010-04-01 00:00:00
– Wbrew zewnętrznej propagandzie postmodernistycznej świat potrzebuje kapłanów - powiedział abp Józef Michalik, który w Wielki Czwartek przewodniczył Mszy Krzyżma w archikatedrze w Przemyślu. Zwracając się do obecnych na uroczystości księży arcybiskup wezwał do nawrócenia, bowiem, jak podkreślił, „jeśli zaniedbamy to zadanie to świat nas będzie boleśnie odzierał z grzechu”.
Jak przypomniał metropolita przemyski, Bóg posyła kapłanów, by odkrywali Jego miłość, reagowali miłością na miłość, nawracali się, nieśli ewangelię ubogim, odwiedzali więźniów.
Hierarcha przyznał, że głoszenie Słowa Bożego jest od wieków „sianiem pod wiatr”. – Także współczesny postmodernizm chciałby na swój sposób zatrudnić religię i Kościół. Widzimy, że postmodernizm gotów jest zgodzić się na religię ale taką, która jest przyjemna, przydatna człowiekowi w wymiarach doczesnych, zaś nie dopuszcza się wymiaru prowadzącego do Boga – zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Arcybiskup stwierdził, że „nowoczesna, laicka kultura i jej promotorzy z »Gazety Wyborczej« pozwalają a nawet oczekują, aby Kościół i religia zajęła się biednymi, bezrobotnymi, może nawet chorymi i opuszczonymi dziećmi ale stanowcze weto wypowiadają wobec stawianych wymagań, wobec przypominania ludziom norm moralnych i postulatu opanowania własnych instynktów czy nazywania zła grzechem i koniecznością nawoływania do nawrócenia, a to przecież jest głównym zadaniem każdego proroka”.
Arcybiskup podkreślił, że kapłańskie posługiwanie tylko wtedy ma właściwy sens jeśli odbywa się przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. – Tu tkwi tajemnica skuteczności i sens naszego kapłańskiego posługiwania i życia, bo nasze życie nie ma sensu jeśli nie jest kapłańskie – stwierdził metropolita przemyski.
Nawiązując do hasła Roku Kapłańskiego „Wierność Chrystusa - wierność kapłana” hierarcha zauważył, iż może warto zapytać też o niewierność kapłana. Jego zdaniem pierwszym krokiem do owej niewierności jest uśpienie wiary, wygaszenie głosu sumienia, zaniedbanie spowiedzi świętej, zanik szczerości wobec spowiednika i w konsekwencji lekceważenie Eucharystii, sprawowanie jej w sposób niegodny.
– Nasze nawrócenie to bardzo pilna sprawa, nie należy go odkładać, bo jeśli zaniedbamy to zadanie to świat nas będzie boleśnie odzierał z grzechu, jak to codziennie słyszymy: Irlandia, Stany Zjednoczone, Niemcy. Przyjdzie jednak kolej i na Kościół w Polsce – mówił przewodniczący Episkopatu. Jego zdaniem kapłani są wpisani w wielką walkę o zbawienie, ale „wygramy ją, zbawimy ludzi, jeśli zbawimy siebie, jeśli zaufamy Chrystusowi, jeśli w każdej Mszy św. zwyciężamy nasze i całego świata grzechy czyniąc to z miłością i w miłości do Jezusa i każdego człowieka”.
Zdaniem arcybiskupa wbrew pozorom zewnętrznej propagandy postmodernistycznej świat potrzebuje gorliwych kapłanów. – Dziś chcemy za to kapłaństwo podziękować przez Chrystusa i z Chrystusem Ojcu i Duchowi Świętemu, On nas podźwignie, On nas umocni, On doprowadzi do celu – powiedział na zakończenie abp Michalik.
Źródło: KAI
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.