Abp Nichols: szkoły katolickie muszą sprzeciwić się seksualizacji dzieci
2008-09-30 00:00:00
– Szkoły katolickie w Anglii i Walii muszą zdecydowanie sprzeciwić się jakiemukolwiek działaniu oraz projektom, które prowadziłyby do seksualizacji dzieci, w przeciwnym razie będą postrzegane jako te, które promują aktywność seksualną poza związkiem małżeńskim – powiedział w sobotę na spotkaniu z założycielami i dyrektorami szkół katolickich arcybiskup Vincent Nichols, przewodniczący komisji ds. nauczania katolickiego Episkopatu Anglii i Walii – informuje portal IndependentCatholicNews.com.
Zwracając się do ponad trzystu założycieli i dyrektorów szkół katolickich w północno-wschodniej Anglii, podczas diecezjalnej konferencji dyrektorów w diecezji Hexham i Newcastle, arcybiskup Birmingham podkreślił, że „w szkołach katolickich program edukacji seksualnej zawsze musi być opracowany i przekazywany zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego”. – Tylko to daje istotną stabilność temu co robią szkoły katolickie oraz zapewnia spójność argumentów, które przedstawiają – stwierdził hierarcha.
Abp Nichols podkreślił także, że nie jest to tylko problem odpowiedzi czy sprzeciwu wobec opinii publicznej lub rozpowszechnionego zachowania. Jest to, zdaniem arcybiskupa kwestia przekonań religijnych, które pozwalają na właściwe wykorzystanie „cudownego daru ludzkiej płciowości”.
Hierarcha zaznaczył, że sprawa ta powinna być przedmiotem najwyższej troski rodziców, opiekunów oraz wychowawców, którzy powinni w większym stopniu ponosić za nią odpowiedzialność. Jest to, zdaniem hierarchy, zgodne nawet z celami polityki rządowej, które zostały przedstawione w programach Every Child Matters i The Children’s Plan.
Przewodniczący komisji wychowania katolickiego zwrócił uwagę na konieczność zachowania przez organa zarządzające edukacją fundamentalnego prawa do określania programu edukacji seksualnej, zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. Abp Nichols zaznaczył, że szkoły katolickie muszą koncentrować się na wierze.
Źródło: IndependentCatholicNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.