Abp Nycz: nie można uginać się pod presją politycznej poprawności

2009-05-07 00:00:00

Nie wolno uginać się pod presją argumentów, które wynikają z politycznej poprawności – powiedział abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski skomentował przeniesienie konferencji nt. homoseksualizmu z UKSW do Domu Rekolekcyjnego należącego do Archidiecezji Warszawskiej.

Podajemy wypowiedź abp Nycza dla KAI:

Moje osobiste zdanie jest takie, że uginanie się pod presją argumentów, które wynikają z politycznej poprawności, nie jest dobrą rzeczą. Nie podejmę jednak dyskusji z uczelnią, z jej profesorami i choć jestem wielkim kanclerzem jej trzech kościelnych wydziałów, nigdy nie będę im podpowiadał rozwiązań, gdyż uniwersytet jest autonomiczny i jego władze odpowiadają za to, co robią.

Sympozjum odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym tuż obok UKSW. Temat sympozjum „Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia”, wybrany przez koło naukowe studentów, wskazuje wyraźnie na naukowy i religijny aspekt problemu i jako taki ma prawo być podejmowany na uczelni wyższej. Natomiast wybór referentów, naświetlających zagadnienie homoseksualizmu z różnych punktów widzenia może tylko posłużyć pogłębionej dyskusji na powyższy temat. Organizatorzy mają do tego prawo, a wszyscy mają prawo na ten temat wyrażać swoje poglądy

W związku z tym wydarzeniem trzeba zastanowić się, czy nie warto podjąć szerszej dyskusji nad ograniczaniem prawa wypowiedzi. To jest ważny temat, ponieważ wszyscy mówią o autonomii, o wolności, o demokracji, o swobodzie wyrażania poglądów, natomiast jest już grupa tematów, których w praktyce ta wolność nie dotyczy i są wyłączone z dyskursu społecznego.

***

Konferencja „Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia” z udziałem amerykańskiego psychologa Paula Camerona zorganizowana przez studenckie Koło Myśli Politycznej i Prawnej UKSW, miała się odbyć 7 maja na terenie uczelni. Po publikacji w „Gazecie Wyborczej”, krytykującej poglądy, głoszone przez zaproszonych prelegentów, władze uniwersytetu podjęły decyzję, że nie będą gospodarzami imprezy. Odbywa się ona w auli Domu Formacyjno-Rekolekcyjnego, należącego do Archidiecezji Warszawskiej.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.