Abp Nycz: nie można uginać się pod presją politycznej poprawności

2009-05-07 00:00:00

Nie wolno uginać się pod presją argumentów, które wynikają z politycznej poprawności – powiedział abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski skomentował przeniesienie konferencji nt. homoseksualizmu z UKSW do Domu Rekolekcyjnego należącego do Archidiecezji Warszawskiej.

Podajemy wypowiedź abp Nycza dla KAI:

Moje osobiste zdanie jest takie, że uginanie się pod presją argumentów, które wynikają z politycznej poprawności, nie jest dobrą rzeczą. Nie podejmę jednak dyskusji z uczelnią, z jej profesorami i choć jestem wielkim kanclerzem jej trzech kościelnych wydziałów, nigdy nie będę im podpowiadał rozwiązań, gdyż uniwersytet jest autonomiczny i jego władze odpowiadają za to, co robią.

Sympozjum odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym tuż obok UKSW. Temat sympozjum „Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia”, wybrany przez koło naukowe studentów, wskazuje wyraźnie na naukowy i religijny aspekt problemu i jako taki ma prawo być podejmowany na uczelni wyższej. Natomiast wybór referentów, naświetlających zagadnienie homoseksualizmu z różnych punktów widzenia może tylko posłużyć pogłębionej dyskusji na powyższy temat. Organizatorzy mają do tego prawo, a wszyscy mają prawo na ten temat wyrażać swoje poglądy

W związku z tym wydarzeniem trzeba zastanowić się, czy nie warto podjąć szerszej dyskusji nad ograniczaniem prawa wypowiedzi. To jest ważny temat, ponieważ wszyscy mówią o autonomii, o wolności, o demokracji, o swobodzie wyrażania poglądów, natomiast jest już grupa tematów, których w praktyce ta wolność nie dotyczy i są wyłączone z dyskursu społecznego.

***

Konferencja „Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia” z udziałem amerykańskiego psychologa Paula Camerona zorganizowana przez studenckie Koło Myśli Politycznej i Prawnej UKSW, miała się odbyć 7 maja na terenie uczelni. Po publikacji w „Gazecie Wyborczej”, krytykującej poglądy, głoszone przez zaproszonych prelegentów, władze uniwersytetu podjęły decyzję, że nie będą gospodarzami imprezy. Odbywa się ona w auli Domu Formacyjno-Rekolekcyjnego, należącego do Archidiecezji Warszawskiej.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!