Abp R. Garmou: chrześcijaństwo w Iranie sięga czasów apostolskich
2009-01-16 00:00:00
Istnienie Kościoła w Iranie jest owocem działalności ewangelizacyjnej św. Tomasza Apostoła i jego uczniów już w I wieku po Chrystusie. Tak o początkach chrześcijaństwa w tym środkowowschodnim kraju mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim przewodniczący Irańskiej Konferencji Biskupiej abp Ramzi Garmou. Tamtejsi hierarchowie składają obecnie wizytę „ad Limina Apostolorum” w Watykanie, a 15 stycznia przyjął ich na audiencji Benedykt XVI.
Zdaniem rozmówcy rozgłośni papieskiej, Kościół na ziemiach dzisiejszego Iranu przeżywał niezwykły rozwój w pierwszych wiekach, a pochodzący stamtąd misjonarze głosili później jako pierwsi Ewangelię narodom w odległych krajach, np. na ziemiach dzisiejszych Chin, Korei i Japonii. Ale Kościół tamtejszy zaznał też ciężkich prześladowań w czasach Sasanidów, zwłaszcza za rządów szacha Szapura II w IV wieku, który zwalczał chrześcijaństwo przez 40 lat. – Ta krew męczenników sprawiła, że Kościół w Iranie i na Wschodzie znalazł w sobie wiele sił i odwagi, aby nadal prowadzić swą misję w tym regionie – podkreślił chaldejski arcybiskup Teheranu.
Przechodząc do współczesności, hierarcha zwrócił uwagę, że obecnie jest to niewielka wspólnota – na 70 mln mieszkańców kraju chrześcijan jest ok. stu tysięcy. Blisko 80 tys. z tej liczby to członkowie Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego; katolicy natomiast należą do trzech obrządków: chaldejskiego, ormiańskiego i łacińskiego.
– Ale mniejszość może wzrastać i być zakorzeniona w kraju – podkreślił arcybiskup. Nawiązując do słów Chrystusa do uczniów, aby byli solą ziemi i światłością świata, dodał, że nawet niewiele soli może nadać smak wielu potrawom. – My także, mimo ograniczeń naszej wspólnoty, ufamy w łaskę Bożą i że świadectwo naszych wiernych przedłuży misję Kościoła w tym kraju – powiedział abp Garmou. Wspomniał o młodych zaangażowanych w duszpasterstwo i dodał, że jest kilka powołań kapłańskich i zakonnych. – Wszystko to oznacza, że Bóg działa w naszym Kościele, mimo narzuconych nam ograniczeń – zaznaczył rozmówca Radia Watykańskiego.
Jednocześnie zauważył, że znamienną cechą chrześcijan w tym kraju jest emigracja – tylko w ostatnim 30-leciu większość wiernych opuściła Iran i „niestety ta emigracja trwa”. – Tylko Bóg wie, jaka będzie przyszłość Kościoła w naszym kraju, ale wierzymy, że ten, kto tu zostanie, pozostanie wierny swemu powołaniu chrześcijańskiemu i że będziemy mieli świetlaną przyszłość – powiedział z przekonaniem chaldejski hierarcha.
Za główne wyzwania, stojące dzisiaj przed tamtejszym Kościołem, uznał te, z którymi zmagają się także chrześcijanie w Europie: zeświecczenie i obojętność religijną, utratę wartości moralnych i duchowych. Zarazem zwrócił uwagę na konieczność dawania świadectwa. Wspomniał, że konstytucja irańska uznaje oficjalnie chrześcijan za mniejszość religijną, istnieje więc wolność wyznawania kultu i formacji chrześcijańskiej. Głównym zadaniem jest pomaganie wiernym w przechodzeniu od wiary socjologicznej i etnicznej, przekazywanej przez rodziców, do takiej, „która byłaby prawdziwym doświadczeniem duchowym, świadectwem życia, a zatem przede wszystkim darem Ducha Świętego”. Aby to osiągnąć, odbywają się spotkania, zebrania, głoszone są kazania.
Abp Ramzi Garmou urodził się w rodzinie chaldejskiej w Iranie 5 lutego 1945. Święcenia kapłańskie przyjął 13 stycznia 1977. 5 maja 1995 został mianowany acybiskupem koadiutorem archidiecezji teherańskiej, sakrę przyjął 25 lutego 1996. Rządy w swej archidiecezji objął 7 lutego 1999. Jest on również administratorem apostolskim Ahwazu dla chaldejczyków.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.