Abp Ranjith o ekskomunice osób zaangażowanych w śmierć Eluany Englaro
2009-02-11 00:00:00
– Żadnej Komunii dla polityków, prawodawców, lekarzy i wszelkich osób, które z różnych tytułów przyczyniły się do śmierci Eluany Englaro przez odwodnienie i niedożywienie – stwierdził abp Malcolm Ranjith, sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w wywiadzie udzielonym na wyłączność dziennikowi papanews.it.
Odpowiadając na pytanie czy ktoś, kto działał na rzecz śmierci Eluany Englaro może przystępować do Komunii Świętej?, hierarcha podkreślił kategorycznie: – Absolutnie nie! Nie możemy pozwolić, aby Ciało Chrystusa żyło w tych, którzy są w kulturze śmierci. Ja pierwszy nie udzielę Eucharystii żadnej z osób zaangażowanych w tę bardzo smutną historię.
Abp Ranjith potwierdził także iż osoby, które doprowadziły do śmierci Eluany są faktycznie „ekskomunikowane” – wyłączone z komunii z Kościołem. – Tak, bez rozróżniania między politykami, lekarzami, prawodawcami i członkami rodziny chorej stojącymi za jej unicestwieniem. Również punkt nr 83 Adhortacji Apostolskiej „Sacramentum Caritatis” Ojca Świętego Benedykta XVI jest bardzo jasny, mianowicie: kto chce przystąpić do Eucharystii, musi chronić życie od jego początku aż do naturalnej śmierci – stwierdził sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Hierarcha zapowiedział także przygotowanie jasnych kryteriów, wykluczajcych możliwość przystępowania do Komunii Świętej osób, kóre uczestniczą, na różnych poziomach w eutanazji.
Źródło: http://fronda.pl/tatra/blog
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.