Abp Sako: rząd Iraku chce unicestwienia chrześcijan

2008-10-01 00:00:00
Abp Sako: rząd Iraku chce unicestwienia chrześcijan

Polityka irackiego rządu ma na celu unicestwienie chrześcijan – stwierdził chaldejski arcybiskup Kirkuku, komentując nową ustawę o wyborach lokalnych. Została ona przyjęta przez parlament w ubiegłą środę i przewiduje, że wybory odbędą się najpóźniej do końca stycznia przyszłego roku.

Ustawa nie gwarantuje jednak, jak to było wcześniej, określonej liczby miejsc w lokalnych władzach przedstawicielom mniejszości religijnych i etnicznych. Według abp. Louisa Sako jest to kolejny dowód dyskryminacyjnej polityki prowadzonej przez władze Iraku.

W obronie praw politycznych irackich chrześcijan wystąpił też chaldejski patriarcha kard. Emmanuel III Delly. Nową ustawę nazwał on „jawną niesprawiedliwością w stosunku do chrześcijan” i zaapelował do rządu oraz parlamentu o stworzenie takich praw, dzięki którym także przedstawiciele mniejszości będą mogli przyczyniać się do budowania demokratycznej przyszłości Iraku.

Iraccy parlamentarzyści tłumaczą się, że nie zapewnili określonej liczby miejsc w lokalnych władzach przedstawicielom mniejszości, ponieważ „nie posiadają pewnych wyników spisu ludności, które pozwoliłyby na przyznanie odpowiedniej liczby miejsc”.

Nowe prawo dotyczy 18 irackich prowincji, natomiast dla Kirkuku i pozostałych miast Kurdystanu wprowadzone zostaną specjalne regulacje. Mówią one m.in., że w wyborach będą mogli kandydować tylko ci, którzy udokumentują „swe historyczne korzenie w tym regionie”. Zdaniem obserwatorów jest to kolejne zawoalowane działanie eliminujące mniejszości z życia społecznego i politycznego, co w konsekwencji zalegalizowałoby istnienie „obywateli drugiej kategorii”.

Abp Sako podkreśla przy okazji, że rząd Iraku wydaje się zapominać o tym, iż jest sygnatariuszem Karty Narodów Zjednoczonych, która gwarantuje poszanowanie mniejszości religijnych i etnicznych.

Źródło: KAI
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.