Abp Weisgerber: zabójstwo nie może być wyrazem współczucia

2009-08-25 00:00:00

Kanadyjski episkopat wzywa katolików, aby zabiegali o odrzucenie projektu ultraliberalnego prawa o eutanazji, który trafił do niższej izby parlamentu. Przewiduje on, że o eutanazję będą mogli się ubiegać nie tylko nieuleczalnie chorzy, ale również ci, którzy doświadczają cierpień psychicznych bądź depresji – donosi Radio Watykańskie.

Rozgłośnia zaznacza, że sama procedura eutanazji miałaby być bardzo prosta. Wystarczą dwa wnioski chorego złożone w odstępnie co najmniej 10 dni. Wnioskodawca musi „wyglądać” na świadomego.

Przeciwko projektowi nowego prawa wystąpił przewodniczący Episkopatu Kanady abp James Weisgerber. Wzywa on do podjęcia poważnej debaty na ten temat. Podkreśla, że zabójstwo nie może być wyrazem współczucia.

Związana z episkopatem Katolicka Organizacja na rzecz Życia i Rodziny zauważa, że legalizacja eutanazji uderza we wszystkich chorych, starych, niepełnosprawnych i cierpiących na depresje. Odtąd bowiem, świadomi, że są ciężarem dla społeczeństwa i najbliższych, będą oni pod silną presją „obowiązku zadania sobie śmierci”. Organizacja sprzeciwia się także nazywaniu eutanazji „umieraniem z godnością”. Sformułowanie takie dyskryminuje bowiem niepełnosprawnych, chorych psychicznie czy starców, sugerując, że brak im ludzkiej godności – informuje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.