Abp Weisgerber: zabójstwo nie może być wyrazem współczucia

2009-08-25 00:00:00

Kanadyjski episkopat wzywa katolików, aby zabiegali o odrzucenie projektu ultraliberalnego prawa o eutanazji, który trafił do niższej izby parlamentu. Przewiduje on, że o eutanazję będą mogli się ubiegać nie tylko nieuleczalnie chorzy, ale również ci, którzy doświadczają cierpień psychicznych bądź depresji – donosi Radio Watykańskie.

Rozgłośnia zaznacza, że sama procedura eutanazji miałaby być bardzo prosta. Wystarczą dwa wnioski chorego złożone w odstępnie co najmniej 10 dni. Wnioskodawca musi „wyglądać” na świadomego.

Przeciwko projektowi nowego prawa wystąpił przewodniczący Episkopatu Kanady abp James Weisgerber. Wzywa on do podjęcia poważnej debaty na ten temat. Podkreśla, że zabójstwo nie może być wyrazem współczucia.

Związana z episkopatem Katolicka Organizacja na rzecz Życia i Rodziny zauważa, że legalizacja eutanazji uderza we wszystkich chorych, starych, niepełnosprawnych i cierpiących na depresje. Odtąd bowiem, świadomi, że są ciężarem dla społeczeństwa i najbliższych, będą oni pod silną presją „obowiązku zadania sobie śmierci”. Organizacja sprzeciwia się także nazywaniu eutanazji „umieraniem z godnością”. Sformułowanie takie dyskryminuje bowiem niepełnosprawnych, chorych psychicznie czy starców, sugerując, że brak im ludzkiej godności – informuje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.