ACLU: ”Możesz być chrześcijaninem, ale nie możesz postępować jak chrześcijanin”

2011-02-24 00:00:00
ACLU: ”Możesz być chrześcijaninem, ale nie możesz postępować jak chrześcijanin”

W USA toczy się przełomowy proces w sprawie wyrzucenia z uczelni - z powodu przekonań religijnych - jednej ze studentek psychologii. Juel Ward, która była na ostatnim roku studiów, podczas odbywania praktyki odmówiła doradzania homoseksualnemu studentowi, cierpiącemu na depresję. Dziewczyna jest chrześcijanką i nie akceptuje homoseksualnych relacji. Udała się więc do swojego opiekuna i poprosiła o przydzielenie studentowi innej osoby.  

Ward wkrótce pociągnięto do odpowiedzialności dyscyplinarnej i ostatecznie wyrzucono z Eastern Michigan Uniwersity za naruszenie Kodeksu Etyki Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (ATP). Zarzucono jej, że zachowała się „nieprofesjonalnie”.

Studenci psychologii w USA zobowiązani są do postępowania, zgodnie z Kodeksem Etyki ATP, który jest nadrzędny w stosunku do kodeksu etycznego danej uczelni. Dlatego też władze uniwersytetu w Michigan uznały, że Ward dopuściła się poważnego wykroczenia, nie wykazując się „profesjonalnym podejściem”.

Studentka uważa, że miała prawo odmówić „zajęcia się tym konkretnym pacjentem”, ze względu na konflikt interesów. Sami specjaliści od psychologii twierdzą, że czasami to jest konieczne, właśnie ze względu na konflikt interesów, by nie być stronniczym i zadziałać w jak najlepszym interesie pacjenta.

Dziewczyna pozwała uczelnię do sądu, zarzucając jej dyskryminację z powodu przekonań religijnych oraz naruszenie prawa do wolności słowa. 26 lipca 2010 r. sąd okręgowy odrzucił jej wniosek. Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, który przychylił się do prośby Ward.

Sprawa Julea Ward jest bacznie monitorowana przez środowiska akademickie, homoseksualne i religijne. Wszyscy zastanawiają się, kiedy następuje przekroczenie granicy i dochodzi do dyskryminacji akademickiej, w przypadku gdy istnieje konflikt pomiędzy chrześcijańskimi poglądami nt. homoseksualizmu a wolnością religijną studentów.
 
Przedstawiciel Amerykańskiej Unii Praw Cywilnych i Obywatelskich (ACLU), występujący w roli eksperta, stwierdził ostatnio w sądzie, że zmuszanie kogoś do postępowania wbrew własnym przekonaniom religijnym, nie stanowi naruszenia wolności religijnej ani wolności słowa, jeśli postępowanie danej osoby jest sprzeczne z powszechnie przyjętymi standardami dot. określonego zawodu. Prawnik z ACLU zacytował w sądzie krótkie wyjaśnienie władz uczelni z Michigan, które ją wyrzuciły: „Ona miała konflikt między wartościami motywującymi ją do określonego zachowania a zachowaniami, jakich oczekuje się od zawodu psychologa”. 

Mówi się, że sprawa Ward najprawdopodobniej trafi do Sądu Najwyższego i z tego względu może okazać się przełomowa.

Podobne praktyki wyrzucania studentów z uczelni amerykańskich nie należą do rzadkości. Niejednokrotnie stawia się ich w trudnym położeniu, domagając się poddania specjalnym kursom reedukacyjnym, by wyparli się chrześcijańskich przekonań, aby mogli kontynuować naukę, a później pracować w wyuczonym zawodzie.

Źródło: The Washington Times, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Z jednej strony za bycie chrześcijaninem w wielu krajach ludzie są mordowani, z drugiej zaś przypadki takie nieuszanowanie przekonań religijnych studentki Juel Ward i wyrzucenie jej z uczelni pokazują, że de facto prześladowania trwają już nie tylko gdzieś w Indiach, Iraku czy Egipcie. Przecież sprawa Juel Ward toczy się w kraju, zamieszkałym w większości przez chrześcijan, który na ironię jawi się jako wielka oaza wolności.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.