Administracja Obamy chce deklaracji ONZ o powszechnym dostępie do aborcji

2009-07-06 00:00:00
Administracja Obamy chce deklaracji ONZ o powszechnym dostępie do aborcji

Administracja Obamy nie rezygnuje z forsowania w ramach organów ONZ programu upowszechnienia aborcji na całym świecie. Na najbliższym spotkaniu ministerialnym w Genewie przedstawiciele USA mają zaprezentować projekt deklaracji, która wzywa do „powszechnego dostępu do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, łącznie z powszechnym dostępem do planowania rodziny” – informuje C-Fam.

Ministrowie zajmą się omawianiem w szczególności kwestii dostępu do tzw. usług w kontekście „zdrowia reprodukcyjnego”. Wiadomo, że określenie to obejmuje aborcję.

Już wcześniej kwestie specjalnego słownictwa poróżniły państwa europejskie. Malta, Polska i Irlandia nie podpisały stosownych dokumentów, próbujących narzucić państwom obowiązek ułatwienia dostępu do usług w zakresie „zdrowia reprodukcyjnego”.

ONZ jako całość nigdy nie zgodziła się na przyjęcie dokumentów, w których znajdowały się wyrażenia, stanowiące o powszechnym „dostępie do usług w zakresie praw seksualnych i reprodukcyjnych”. Natomiast, wielokrotnie przy różnych okazjach próby narzucenie tego słownictwa były podejmowane. W 2005 r. Komisja ds. Ludności i Rozwoju oraz Fundusz Ludnościowy (UNFPA) wspólnie z lobby proaborcyjnym wezwały do zapewnienia przez państwa „powszechnego dostępu do usług i programów zdrowa seksualnego i reprodukcyjnego”. Ich zabiegi zostały storpedowane przez delegatów administracji Busha, którzy nie zezwolili na utożsamianie określeń odnoszących się do „zdrowia reprodukcyjnego” z kwestią aborcji.

Tymczasem administracja nowego prezydenta USA w ostatnich tygodniach rozszerzyła interpretację łącząc z kwestią „zdrowia reprodukcyjnego” także aborcję. W kwietniu tego roku sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała w podkomisji Izby Reprezentantów: „Nam (administracji Obamy) zdarza się myśleć, że planowanie rodziny jest istotną częścią zdrowia kobiet a zdrowie reprodukcyjne obejmuje dostęp do aborcji, która jak sądzę powinna być bezpieczna, legalna i rzadka”. Clinton podważyła porozumienie zawarte na konferencji w Kairze. Ustalono tam, że aborcja nigdy nie będzie mogła być wykorzystywana jako część planowania rodziny. 

Nowe propozycje zmian językowych popierane są poza USA także przez Belgię, Holandię, Szwajcarię, Szwecję, Danię, Finlandię, Francję, Estonię i Wielką Brytanię.

Grupa G-77 skupiająca kraje rozwijające się wciąż rozważa kwestię akceptacji lub odrzucenia oficjalnej wersji paragrafu dot. kwestii zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego tegorocznej deklaracji ONZ.
 

Negocjacje w tych kwestiach mają się odbywać w tym tygodniu, a stosowna deklaracja ma być podpisana przez ministrów poszczególnych państw pod koniec przyszłego tygodnia na spotkaniu w Genewie.

Źródło: C-Fam.org., AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.