Administracja prezydenta Baracka Obamy pracuje nad projektem przepisów wykonawczych, które zniosą prawo powoływania się przez pracowników służby zdrowia na tzw. klauzulę sumienia, zwłaszcza w odniesieniu do aborcji. Klauzula sumienia została wprowadzona w USA przez rząd George’a W. Busha i weszła w życie 20 stycznia 2009 r.
Zakazuje ona instytucjom medycznym, otrzymującym wsparcie władz federalnych, karania bądź dyskryminowania lekarzy, którzy ze względu na swe przekonania odmawiają wykonania aborcji czy wypisania skierowania na taki zabieg lub recepty na środki antykoncepcyjne. Rząd Baracka Obamy chce uchylić przepisy pozwalające lekarzom na odmowę wykonania usług medycznych niezgodnych z ich sumieniem, zwłaszcza takich jak aborcja.
W tym celu prawnicy federalni złożyli odpowiedni wniosek w sądzie federalnym w stanie Connecticut. Mają oni nadzieje, że sąd podejmie decyzję o uchyleniu tych przepisów. Jednocześnie trwają prace nad projektem przepisów wykonawczych do ustawy zdrowotnej, które zabronią pracownikom medycznym powoływania się na klauzulę sumienia. Odpowiednie rozporządzenie wciąż jeszcze nie jest gotowe, ale jak zapewniają urzędnicy, ma być ono publicznie ogłoszone w rejestrze dokumentów wykonawczych najpóźniej za trzy miesiące.
Fundacja Alliance Defense wraz z prawnikami stowarzyszeń medycznych wystąpiła z odpowiednim pismem do sądu w Connecticut, by ten nie uchylał przepisów pozwalających medykom na odmowę wykonania pewnych usług ze względu na sprzeciw sumienia.
ADF nieraz angażowała się w sprawy, broniąc prawa pracowników medycznych do sprzeciwu sumienia. Broniła m.in. pielęgniarki z Nowego Jorku, Cathy Cenzon De-Carlo, która została zmuszona do asystowania w późnej aborcji. Niestety, sąd apelacyjny nie zezwolił jej na dalsze odwoływanie się od sprawy.
Źródło: LifeNews.com, AS