Afganistan: po spaleniu koranu nadal giną ludzie

2012-02-28 00:00:00
Afganistan: po spaleniu koranu nadal giną ludzie

Incydent ze spalonym Koranem zjednoczył afgańskie plemiona. Problemem staje się współpraca z lokalną administracją.

Incydent z poprzedniego tygodnia silnie zaciążył na sytuacji sił NATO. Afgańczycy jednoczą się przeciwko jednostkom ISAF, w trakcie ostatnich zamieszek zginęło ponad 30 osób. Apel prezydenta Karzaja, wzywającego do umiarkowania protestów, nie odniosły żadnego skutku. Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy rozpoczęli wycofywanie cywilnych doradców, pracujących dla centralnej i terenowej administracji. Przed rozpoczęciem demonstracji wycofanie cywilnych pracowników zapowiedział prezydent Francji, Nicolas Sarkozy. Była to reakcja na śmierć czterech Francuzów, zabitych przez afgańskiego rekruta.
 
Najpoważniejsze konsekwencje może mieć jednak ostatni incydent, w którym kilku pracowników NATO ucierpiało z ręki mundurowego. Afgański policjant otworzył ogień w pomieszczeniach administracyjnych, które miały mieć zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa. Według informacji dziennikarzy, ofiarami zajścia byli amerykańscy oficerowie w stopniu majora i pułkownika. "Wirus infiltracji rozprzestrzenił się jak rak i musi zostać zoperowany. Leczenie go nie pomogło" - stwierdził afgański generał w rozmowie z BBC.
 
Odwołanie cywilnych ekspertów i szkoleniowców znacząco utrudni współpracę operacyjną z afgańskimi siłami. Wybuch zamieszek i kłopoty we współpracy z Afgańczykami zeszły się w czasie z serią nowych ataków ze strony Talibów.

Źródło: bbc.co.uk, rp.pl
Mat
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.