Afganistan: spalony Koran przyczyną zamieszek

2012-02-23 00:00:00
Afganistan: spalony Koran przyczyną zamieszek

Siedem osób zostało zabitych, a kilkadziesiąt odniosło rany podczas protestów w Afganistanie. W Kabulu i Dżalalabadzie wciąż jest bardzo niespokojnie. Afgańczycy żądają przeprosin za profanację Koranu.

Amerykański generał John Allen przeprosił w telewizji za to, że Koran „przypadkowo" - jak się wyraził - trafił do jednego z pieców w bazie wojskowej Bagram. Zapowiedział, że po przeanalizowaniu sytuacji, wyeliminowano możliwość jej powtórzenia się. Władze USA podkreśliły jednak, że są w posiadaniu informacji, które wskazują na to, talibowie wykorzystują Koran do przekazywania sobie wiadomości. Zwęglone resztki księgi zostały znalezione w pobliżu bazy przez jednego z pracowników fizycznych. Pomimo podejrzeń i wątpliwości, do przeprosin generała Allena dołączył się sekretarz obrony USA Leon Panetta.
 
Afgańska ulica zareagowała silnym wzburzeniem, pierwsze protesty wybuchły w Kabulu. Około dwa tysiące mieszkańców podeszło w pobliże głównej bazy wojskowej Camp Phoenix. Z okrzykami „Śmierć Ameryce", rzucano kamienie i koktajle Mołotowa w stronę jednostki. Ofiary wśród cywili to głównie demonstranci, brutalnie atakujący posterunki policji, która zapewnia, że strzelała tylko i wyłącznie w powietrze. Aby rozpędzić ludzi okupujących główną drogę, szlak handlowy łączący stolicę z Dżalalabadem, musiała jednak użyć armatek wodnych. Wielu z demonstrantów zapowiada eskalacje protestów i dalsze ataki.

 
Źródło: naszdziennik.pl
luk
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!