Wypowiedzi Benedykta XVI o prezerwatywach podczas pielgrzymki do Afryki wywołały falę medialnej krytyki. Tymczasem statystyki potwierdzają stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie AIDS. W afrykańskich krajach zamieszkanych w dużej części przez katolików procent zarażonych wirusem jest znacznie niższy niż w pozostałych.
Katolickie czasopismo „Komma” z Akwizgranu przytacza dane z 2006 r. W Suazi, państwie o najwyższym w Afryce odsetku chorych na AIDS – 43 proc., ledwie 5 proc. ludności stanowią katolicy. Natomiast w Ugandzie, gdzie 36 proc. populacji należy do Kościoła katolickiego, wirusem HIV zarażonych jest 4 proc. mieszkańców. Podobnie sytuacja wygląda w Rwandzie: 47 proc. katolików i 5 proc. chorych.
W Ugandzie jeszcze przed 20 laty ponad 30 proc. społeczeństwa było nosicielami HIV. Eksperci przewidywali, że w szybkim czasie zarazi się dalszych 30 proc. mieszkańców. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, prezydent Yoweri Museveni zwrócił się wtedy do Kościołów chrześcijańskich o pomoc. Akcje uświadamiające konsekwencje seksu przedmałżeńskiego i promujące wierność w małżeństwie przyczyniły się do znacznego spadku zachorowań.
Dane te potwierdzają stanowisko Benedykta XVI. Podczas pielgrzymki do Kamerunu i Angoli papież zaznaczył, że „dystrybucja prezerwatyw nie rozwiąże, lecz pomnoży problemy” związane z epidemią AIDS w krajach afrykańskich.
Ze słowami papieża głoszącymi konieczność „humanizacji płciowości” w pełni zgodził się Martin Ssempa, znany działacz od ponad 20 lat angażujący się w walkę z AIDS. Również jego zdaniem, prezerwatywy nie przyczynią się do ograniczenia epidemii. Jak zaznaczył, wirus HIV szerzy się przez „seksualny promiskuityzm wychodzący z niemoralności serca”. Dużo skuteczniejsze od prezerwatyw są wstrzemięźliwość i wierność małżeńska – uważa Ssempa.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.