Afryka potrzebuje antybiotyków - nie prezerwatyw

2010-04-28 00:00:00
Afryka potrzebuje antybiotyków - nie prezerwatyw

Kongijski pisarz i prawnik, Gaston Asitaki skrytykował program pomocy dla krajów afrykańskich – w szczególności dla Konga, w którym mieszka – realizowany przez rząd amerykański, który koncentruje się na „planowaniu rodziny” i dostarczaniu prezerwatyw. Jego zdaniem jest to „chore”, gdyż mieszkańcy Afryki, zwłaszcza Konga potrzebują podstawowej opieki medycznej, antybiotyków, a nie prezerwatyw.

Jak zauważa, Kongo, w którym mieszka jest bogate w surowce mineralne. Jest też krajem bardzo ludnym zamieszkanym przez ponad 70 mln ludności. Wskaźnik dzietności jest bardzo wysoki i wynosi 6,3 dzieci przypadających na jedną kobietę. Aborcja w tym kraju jest zakazana, chyba, że ciąża zagraża zdrowiu matki. Jest to jednak najbiedniejszy kraj na świecie, bo ciągle toczą się tutaj walki wewnętrzne.

Podstawowa opieka medyczna w Kongu jest w katastrofalnym stanie, a sytuacja pogarsza się z roku na rok. Umieralność matek przy porodach szacuje się na 2 tys. na 100 tys. porodów. W 1990 r. – 800 przypadków. Jednocześnie umierają 92 noworodki na 1000 w pierwszym roku życia.

Obecnie państwa zachodnie, w szczególności rząd USA i UNFPA (Fundusz Ludnościowy ONZ) „pomagają” ulepszyć opiekę zdrowotną, oferując przede wszystkim program „planowania rodziny” (np. rozprowadzanie środków antykoncepcyjnych).

Same Stany Zjednoczone na program planowania rodziny w Kongu wydały ponad 8 mln 400 tys. dol. Zdaniem Asitaki, jest to „chore i nieodpowiedzialne postępowanie”, które nie uleczy matek ani nie zapobiegnie umieralności niemowląt.

Kongijski pisarz i prawnik zarazem podkreśla, że tylko ulepszenie podstawowej opieki zdrowotnej, dostarczenie antybiotyków może poprawić sytuację. „Potrzebujemy penicyliny za równowartość 8,4 mln dol. a nie wartych tyle samo prezerwatyw” – napisał Asitaki. Konieczna jest, jego zdaniem, poprawa jakości usług medycznych, do których będą mieć dostęp ludzie nie tylko w stolicy Kinszasie, ale także w całym kraju.

Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia, dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej ma zaledwie 26 proc. społeczeństwa w Afryce. Brak klinik i szpitali oraz dobrze wyszkolonego personelu stanowi poważny problem. Groźny jest też brak sprzętu i elementarnej higieny. A jeśli już nawet w dużych szpitalach znajdą się doskonali lekarze okazuje się, że nie mają podstawowych antybiotyków i sterylnych rękawiczek jednorazowych.

Szerzy się malaria oraz – wydawałoby się już zwalczone – dżuma i trąd, nie mówiąc o rozprzestrzenianiu się AIDS.

Asitaki podaje przykład Malezji i Sri Lanki, gdzie udało się uporać z dużą śmiertelnością matek i dzieci, dzięki zwiększeniu dostępu zwykłej ludności do opieki pielęgniarek oraz niezbędnych lekarstw. Jego zdaniem, jeśli państwa zachodnie naprawdę chcą pomóc Afryce, to niech wspierają organizowanie opieki medycznej, choćby na podstawowym poziomie i dostarczają niezbędne lekarstwa oraz artykuły higieniczne.

Źródło: MercatorNet.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.