Afryka Zachodnia: biskupi zaniepokojeni wpływami islamu
2009-02-06 00:00:00
Zaniepokojenie wpływami politycznymi islamu wyrazili biskupi Senegalu i Mauretanii uczestniczący w 17. sesji plenarnej Konferencji Biskupów Afryki Zachodniej (CERAO). Obraduje ona w Abidżanie, w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
W spotkaniu uczestniczą prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Ivan Dias oraz sekretarz tej dykasterii, abp Robert Sarah. W październiku odbędzie się w Rzymie Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone misji Kościoła na Czarnym Lądzie.
W swoim wystąpieniu kard. Dias podkreślił potrzebę ewangelizacji kultury, zwyczajów oraz przekraczania ograniczeń etnicznych czy kastowych. Purpurat wskazał też na niektóre zagrożenia związane z globalizacją, w tym działania Funduszu Ludnościowego ONZ, usiłującego narzucić krajom rozwijającym się politykę antynatalistyczną.
Mówiąc o aktualnych wyzwaniach episkopaty Senegalu i Mauretanii wskazały na dynamiczny rozwój szkół koranicznych oraz na dostrzegalne gdzieniegdzie nowe nurty w islamie. Podkreślono znaczący wpływ islamu na politykę poszczególnych krajów oraz obecność ruchów terrorystycznych Al- Kaidy na pustyni Mauretańskiej. Zjawiska te wymagają od Kościoła nowej wizji i dynamiki. Wśród priorytetów pracy Kościoła w Afryce Zachodniej wymieniono też zagadnienia rodziny oraz obronę pokoju.
Konferencja Biskupów Afryki Zachodniej (CERAO) gromadzi hierarchów języka francuskiego z Beninu, Burkina Faso, Zielonego Przylądka, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gwinei, Gwinei-Bissau, Mali, Mauretanii, Nigru, Senegalu i Togo.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.