W ubiegłym tygodniu w Addis Abebie, w Etiopii odbyła się konferencja państw Unii Afrykańskiej poświęcona kwestii zdrowia matek i dzieci. Zastanawiano się na niej, w jaki sposób wdrożyć w życie tzw. Plan Maputo, który zakłada upowszechnienie antykoncepcji i aborcji wśród afrykańskich kobiet.
Konferencja odbywająca się pod hasłem „Realizacja milenijnych celów rozwoju poprzez przyspieszenie ograniczenia śmiertelności matek i dzieci w Afryce” zgromadziła przedstawicieli państw Unii Afrykańskiej oraz ekspertów różnych agend ONZ i innych organizacji pozarządowych. Uczestnicy dyskutowali o tym, w jaki sposób zmusić niektóre państwa afrykańskie do realizacji założeń tzw. Planu Maputo.
Plan Maputo został przyjęty w 2006 r. podczas spotkania ministrów zdrowia państw zrzeszonych w Unii Afrykańskiej i miał obowiązywać przez okres 3 lat. Zakładał upowszechnienie rozwiązań prawnych w krajach należących do UA, umożliwiających przeprowadzanie aborcji oraz upowszechnienie zasad antykoncepcji. Ostatecznie plan ten został odrzucony przez wiele państw, a mimo to agendy ONZ postanowiły naciskać na jego realizację.
Według Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA), plan ma stworzyć bazę do jego pracy w Afryce. W przemówieniu adresowanym do zgromadzenia UA przedstawicielka regionalna UNFPA, Etta Tadesse opowiedziała się za przedłużeniem realizacji Planu do 2015 r.
Eksperci uważają, że niewiążący strony plan zostanie wykorzystany do wywierania presji na państwa członkowskie UA, by zalegalizowały aborcję.
Eksperci z różnych państw, w tym Stały Obserwator Państwa Watykańskiego przy ONZ wielokrotnie wskazywali na to, że upowszechnienie antykoncepcji oraz aborcji w państwach afrykańskich nie przyczyni się do ograniczenia śmiertelności matek i ich dzieci. Prawdziwym problemem jest brak dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej kobiet będących w połogu oraz ich nowo narodzonych dzieci.
Źródło: c-fam.org, AS