Agendy ONZ naciskają na realizację proaborcyjnego Planu Maputo w Afryce

2010-04-30 00:00:00
Agendy ONZ naciskają na realizację proaborcyjnego Planu Maputo w Afryce

W ubiegłym tygodniu w Addis Abebie, w Etiopii odbyła się konferencja państw Unii Afrykańskiej poświęcona kwestii zdrowia matek i dzieci. Zastanawiano się na niej, w jaki sposób wdrożyć w życie tzw. Plan Maputo, który zakłada upowszechnienie antykoncepcji i aborcji wśród afrykańskich kobiet.

Konferencja odbywająca się pod hasłem „Realizacja milenijnych celów rozwoju poprzez przyspieszenie ograniczenia śmiertelności matek i dzieci w Afryce” zgromadziła przedstawicieli państw Unii Afrykańskiej oraz ekspertów różnych agend ONZ i innych organizacji pozarządowych. Uczestnicy dyskutowali o tym, w jaki sposób zmusić niektóre państwa afrykańskie do realizacji założeń tzw. Planu Maputo. 

Plan Maputo został przyjęty w 2006 r. podczas spotkania ministrów zdrowia państw zrzeszonych w Unii Afrykańskiej i miał obowiązywać przez okres 3 lat. Zakładał upowszechnienie rozwiązań prawnych w krajach należących do UA, umożliwiających przeprowadzanie aborcji oraz upowszechnienie zasad antykoncepcji. Ostatecznie plan ten został odrzucony przez wiele państw, a mimo to agendy ONZ postanowiły naciskać na jego realizację.

Według Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA), plan ma stworzyć bazę do jego pracy w Afryce. W przemówieniu adresowanym do zgromadzenia UA przedstawicielka regionalna UNFPA, Etta Tadesse opowiedziała się za przedłużeniem realizacji Planu do 2015 r.

Eksperci uważają, że niewiążący strony plan zostanie wykorzystany do wywierania presji na państwa członkowskie UA, by zalegalizowały aborcję.

Eksperci z różnych państw, w tym Stały Obserwator Państwa Watykańskiego przy ONZ wielokrotnie wskazywali na to, że upowszechnienie antykoncepcji oraz aborcji w państwach afrykańskich nie przyczyni się do ograniczenia śmiertelności matek i ich dzieci. Prawdziwym problemem jest brak dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej kobiet będących w połogu oraz ich nowo narodzonych dzieci.

Źródło: c-fam.org, AS
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...