Akademia Bioetyczna na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

2011-04-13 00:00:00
Akademia Bioetyczna na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym


Akademickie Stowarzyszenia Katolickie „Soli Deo” zainaugurowało Akademię Bioetyczną - nowy projekt na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Comiesięczne studenckie debaty i konferencje poświęcone będą in vitro, aborcji, antykoncepcji, eutanazji, transplantacji i leczeniu paliatywnemu. Gościem pierwszego spotkania był abp Henryk Hoser.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, zanegowanie Boga we współczesnym świecie stało się przyczyną odrzucenia pojęcia natury ludzkiej, która, jak zauważył, jest ostatnim wspólnym mianownikiem wszystkich ludzi. – Jeśli tej natury nie ma, wówczas prawa człowieka stają się wynikiem głosowań, konsensusu uzyskanego na konferencjach międzynarodowych – mówił abp Hoser.

Przypomniał również, że „jednym z wyróżników człowieczeństwa jest godność, która stanowi najwyższą wartością dodaną do ludzkiego życia”. – To ona świadczy o tym, że nasze życie jest nietykalne – zaznaczył hierarcha.

Abp Hoser wrócił także uwagę, że zarówno nauka jak i technika są wartościami dwuznacznymi. Ich wartość zależy od tego, czemu służą. W związku z tym, jak podkreślił, „wektor etyki w odniesieniu do nauki i techniki jest niezbędny. Bez niego ludzkie życie staje się zagrożone”.

Nawiązując do funkcjonującego w wielu krajach "kompromisu aborcyjnego" hierarcha zaznaczył, że „nie ma aborcji bez pozbawienia życia” i „każde ludzkie życie ma te samą wartość”.

W trakcie dyskusji abp Hoser zwrócił także uwagę, że "kompromis aborcyjny" ukazuje problem jedynie z perspektywy kobiety, „nie biorąc jednocześnie pod uwagę istniejącego już w niej drugiego bytu, którym jest człowiek, nawet jeśli jest to jego faza embrionalna”. Jak podkreślił, „istota ludzka nawet w fazie płodowej ma wszystkie cechy człowieka, bo nie może być niczym innym”.

Zdaniem arcybiskupa, aborcja nie jest również rozwiązaniem w przypadku gwałtu, który stanowi dziś coraz częstszy element działań wojennych. Zaznaczył, że poczynające się w wyniku takiego aktu dziecko jest już pierwszą ofiarą tej tragicznej sytuacji. – Do jednej zbrodni dodaje się drugą – stwierdził hierarcha. Zaznaczył przy tym, że z uwagi na traumę, której doświadczyła kobieta, „nie wymaga się od niej, aby to dziecko wychowywała. Po urodzeniu taka kobieta może oddać je do adopcji”.

Abp Hoser podkreślił jednak, że bez względu na jej decyzję, „takiej kobiecie należy się szczególna opieka ze strony najbliższych i społeczeństwa”. – Nie można do traumy wynikającej z gwałtu dodawać traumy poaborcyjnej – stwierdził.

Nie można także pozbywać się dziecka, argumentując to zagrożeniem życia matki lub wadami płodu – mówił hierarcha. Wyjaśnił też, że współczesna medycyna potrafi zastosować takie leczenie, które jest w stanie nie tylko zachować przy życiu obie osoby, ale także wyeliminować niektóre wady za pomocą odpowiednich zabiegów chirurgicznych.

Zdaniem abp. Hosera, najważniejszy jest jednak szacunek dla płodności, która jest cennym darem.

Źródło: KAI

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.