Akta w sprawie TW ”Bolka” nie dla posłów

2012-03-01 00:00:00
Akta w sprawie TW ”Bolka” nie dla posłów

Kancelaria Sejmu odmawia posłom dostępu do dokumentów, które zostały w archiwum po pracach tzw. komisji Ciemniewskiego. Wiadomo, że mogą one zawierać akta dowodzące współpracy z SB byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Od wczoraj dokumenty są badane przez Instytut Pamięci Narodowej. 

Sejmowa komisja przejrzała już dokumenty tzw. komisji Ciemniewskiego. Od wczoraj bada je IPN. Jednak szef Kancelarii Sejmu, Lech Czapla nie chce udostępnić dokumentów posłom. Zdaniem Antoniego Macierewicza i Marka Opioły (obaj w PiS) takie działanie jest niezgodne z prawem. 
 
Jak mówi ustawa o IPN, "każdy, kto bez tytułu prawnego posiada dokumenty zawierające informacje z zakresu działania Instytutu Pamięci, jest obowiązany wydać je bezzwłocznie Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej". W związku z tym ochronie tajności nie podlegają dokumenty dotyczące tajnych współpracowników oraz funkcjonariuszy reżimu komunistycznego wytworzone do 1990 roku. Zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych klauzulą niejawności nie są objęte informacje "zawarte w dokumentach, zbiorach danych, rejestrach i kartotekach, a także w aktach funkcjonariuszy i żołnierzy organów bezpieczeństwa państwa, podlegających obowiązkowi przekazania do Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu". - Nie ma konkretnego terminu, ale powinno to się odbyć niezwłocznie - podkreśla rzecznik Instytutu, zastrzegając, że dotyczy to wszelkich tego rodzaju dokumentów.
 
Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych weszła w życie w 1998 roku. Zgodnie z jej treścią kierownicy instytucji państwowych mają obowiązek sprawdzić, czy w ich posiadaniu nie znajdują się dokumenty, z których - zgodnie z ustawą o IPN - powinna zostać zdjęta klauzula tajności. Tymczasem dokumenty zalegały w sejmowym archiwum 20 lat. W dodatku, gdy upomniał się o nie poseł Opioła, przedstawiciel Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, Kancelaria Sejmu odmówiła mu dostępu ze względu na błędy we wniosku. Później zaś został poinformowany, że zostanie zapoznany z wnioskami komisji przeglądającej dokumenty komisji Ciemniewskiego ? informuje ?Nasz Dziennik?. 
 
O tym, że dokumenty zgromadzone przez komisję Ciemniewskiego, znajdujące się w archiwum sejmowym, mogą zawierać ważne dowody w sprawie współpracy z SB byłego prezydenta, Lecha Wałęsy, stało się głośno po publikacjach ?Naszego Dziennika? i Uważam Rze?. 

 
Źródło: naszdziennik.pl
ged
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.