„Caritas” Diecezji Grodzieńskiej na Białorusi chce dokończyć budowę Dom Spokojnej Starości w Spoćkiniach. W takim ośrodku będzie mogło znaleźć spokojne miejsce na „złotą jesień życia” co najmniej 50 seniorów. Białoruś, w tym także licznie zamieszkana przez Polaków Grodzieńszczyzna, boryka się z problemami wyludniania się kraju, ucieczki z niego ludzi młodych i braku opieki nad samotnymi osobami starszymi. Każdy z nas może włączyć się w zbiórkę pieniędzy dla Katolików z Białorusi, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, którymi wesprzemy powstanie w Domu Spokojnej Starości kaplicy Św. Jana Pawła II.
Jak co roku przed najważniejszymi dla Katolików świętami dochodzi do obrażania uczuć religijnych i szydzenia z naszych świętości. Co gorsza, dzieje się to z przyzwoleniem władz państwowych i samorządowych, dysponujących publicznymi pieniędzmi. Dopóki będziemy bierni na takie prowokacje, dopóty będziemy narażani na coraz silniejsze akty lewackich prowokacji i bluźnierstw. Dlatego Stowarzyszenie „Polonia Christiana” prowadzi akcję zbierania podpisów pod petycją do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w której zwraca się z apelem, aby przestali dotować teatr, który obraża uczucia religijne Katolików.
Czy skala kontroli zwykłego obywatela już osiągnęła apogeum czy może totalitaryści różnego rodzaju dopiero rozpędzają się w zapędach kontroli i inwigilacji? Przez kogo jesteśmy dzisiaj bardziej kontrolowani – przez państwo czy ponadpaństwowe korporacje, które potrafią „wykasować” z swoich zasobów osoby nie wpisujące się w ich wizję świata, jak na przykład byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa? Takie pytania rodzą się po obejrzeniu filmu „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0”, na którego krakowską premierę kinową zapraszamy w środę 15 grudnia z udziałem Witolda Gadowskiego.
W czwartek 16 grudnia odbędzie się spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie. W tym dniu przypadnie rocznica zamordowania górników z kopalni „Wujek”, którzy protestowali przeciwko stanowi wojennemu, wprowadzonemu przez komunistów trzy dni wcześniej. O mało znanych faktach związanych z stanem wojennym będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z dr. Grzegorzem Majchrzakiem w warszawskim Domu Literatury.
Znany program „PCh24TV” - internetowej telewizji Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi – tym razem będzie można zobaczyć na żywo i skomentować nowe decyzje, dotyczące zwiększenia rygorów sanitarnych wprowadzanych w związku z Covid – 19. Będzie to też okazja, by z wyjątkowymi gośćmi – Łukaszem Warzechą i Janem Pospieszalskim – podsumować mijający rok, pełen dziwnych zwrotów sytuacji i eskalacji napięć, także na granicy Polski. Zapraszamy w czwartek 9 grudnia do sali konferencyjnej Hotelu Miodosytnia przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie. Wstęp wolny.
Już sam tytuł referatu, wygłoszonego przez prof. Petera Kwasniewskiego podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” 25 listopada w Krakowie, brzmi mocno intrygująco. Postawienie pytania „Czy papież może zmienić naszą wiarę?” to zwrócenie uwagi na ważny problem - trwania wiernych w Kościele i praktykowania obrządku, który nie zmieni podstaw doktryny i uszanuje sacrum, cementujące jedność wspólnoty katolickiej. Referat prof. Petera Kwasniewskiego, z niewielkimi zmianami redak-cyjnymi (w tym śródtytułami), przedstawiamy Państwu gorąco zachęcając do wgłębienia się w tematy, wobec których żaden Katolik nie może być obojętny.
Jeśli mamy już totalitaryzm, to kto reprezentuje władzę totalną, kto za nią stoi, a kto jest tylko widoczną dla ogółu fasadą władzy? Te i wiele innych pytań cisną się do głowy po obejrzeniu filmu wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi w reżyserii Łukasza Korzeniowskiego. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0” stawia pytania, pomaga poszukiwać odpowiedzi i zmusza do refleksji nad tym, czego często nie dostrzegamy wokół siebie.
Powieść George’a Orwella „Rok 1984” była zakazana w PRL. System uczulony na krytykę nie mógł jej tolerować obnażania jego prawdziwej dyktatorskiej twarzy. Czy film w reżyserii Łukasza Korzeniowskiego pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0” będzie również nie do zniesienia dla rozlewających się współczesnych totalitaryzmów, zawłaszczających sobie prawo do decydowania o nas i naszym życiu? Kinowa premiera filmu pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0" odbędzie się w Warszawie, w kinie „Luna” już 1 grudnia 2021 r. (w środę), godz. 19:00.