Niechciany prorok, mądry wizjoner. W klubie „Polonia Christiana” o abp. Fultonie J. Sheenie

2022-06-14 00:00:00
Niechciany prorok, mądry wizjoner. W klubie „Polonia Christiana” o abp. Fultonie J. Sheenie

Abp Fulton J. Sheen – myśliciel, uważny obserwator życia społecznego i religijnego, postać znacząca dzięki swojej wyrazistości poglądów i konsekwencji w ich głoszeniu. Osobę tego wyjątkowego duchownego przybliży nam Jan J. Franczak podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w sali konferencyjnej krakowskiej „Miodosytni” w czwartek 23 czerwca.

 

Jan J. Franczak to komentator i publicysta znany widzom z autorskiego programu „#BookTubePCh24” na kanale telewizji internetowej PCh24TV. Spokojna narracja i precyzja przekazu Jana J. Franczaka będą niezwykle pomocne w lepszym poznaniu postaci wyjątkowej, która wśród duchownych katolickich w XX wieku wyróżniała się przywiązaniem do społecznej nauki Kościoła Rzymskiego i bezkompromisowością wobec przeciwników nauczania Chrystusa.

„Abp Fulton J. Sheen – niechciany prorok Kościoła. Opowieść o jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku” – to temat spotkania klubowego w Krakowie, którego gospodarzem będzie Jan J. Franczak.

 

Wśród współczesnych zawirowań, błądzeń i celowego odchodzenia od Pana Boga przywołanie postaci Abpa Fultona J. Sheen’a będzie pomocne, tak jak pomocne okazało się dla wielu chrześcijan wysłuchanie i wzięcie sobie do serc przekazu tego znaczącego duchownego. Obserwując z trwogą zło panoszące się we wschodniej Europie w trakcie agresji kremlowskich żołdaków na Ukrainę więcej zrozumiemy, gdy dzisiaj sami zinterpretujemy słowa Abpa Fultona J. Sheen’a, przytoczone na portalu PCh24.pl:

Na naszych oczach toczy się ostateczne zmaganie między Bogiem „Jestem, który Jestem” a demonem „jestem, którego nie ma”. Bo szatan, książę tego świata, próbuje udowodnić, że nie istnieje. „Jego logika jest prosta: skoro nie ma nieba, to nie ma piekła; skoro nie ma piekła, nie ma też grzechu; skoro nie ma grzechu, nie ma też sądu, a skoro nie ma sądu to zło jest dobrem, a dobro złem” – zauważa autor. Sheen zwraca uwagę na walkę, która toczy się na wielu płaszczyznach: ideologii, polityki, gospodarki, a co najważniejsze – na płaszczyźnie duchowej. Poszczególne rozdziały poświęcone są naturze komunizmu oraz wpływowi, który wywarł na świat i Rosję. Rosję, która działa wbrew Rosjanom i dzisiaj pokazuje swą najbardziej przerażającą twarz.

 

Wiemy, że rozkład moralny państwa zaczyna się od rozkładu tkanki społecznej i zerwania więzi międzyludzkich, w szczególności więzi rodzinnych. Aby zmieniać świat na lepsze, nie można w krajach tzw. wolnego świata powielać błędów, jakie doprowadziły do moralnego upadku i zdziczenia obywateli państwa, dopuszczającego morderstwa i bestialstwa jako środek do zawłaszczania mienia i życia w sąsiednich krajach.

Mimo że Rosja stawiana jest dziś jako antyprzykład układania relacji międzynarodowych, powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że upadek każdej społeczności i każdego narodu jest niemal pewny, gdy zapomni on o rdzeniu moralnym i trwałym spoiwie, jakim jest połączenie wiary oraz tradycyjnej rodziny.

W swoich ostrzeżeniach przed pójściem w ślady sowieckiej Rosji abp Fulton J. Sheen mówił m.in.:

Warto porównać tę nową zmienioną rosyjską koncepcję rodziny z materializmem zachodniego świata. Nie ma wątpliwości, że obecna filozofia Ameryki życia rodzinnego jest dokładnie taka sama, jak była w Rosji w latach 1917-1935, a mianowicie, panuje wiara w rozwody, wolną miłość i w dziwaczny system, który w jednym dwuczłonowym słowie odrzuca zarówno narodziny jak i kontrolę.

 

Przypominając te trafne wypowiedzi amerykańskiego duchownego, mocno zachęcamy do wysłuchania prelekcji Jana J. Franczaka, który wygłosi prelekcję na temat „Abp Fulton J. Sheen – niechciany prorok Kościoła. Opowieść o jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku”.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Janem J. Franczakiem w czwartek 23 czerwca o godzinie 18.00 do sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (obok kościoła Bożego Ciała) w Krakowie (przystanki tramwajowe „Św. Wawrzyńca” lub „Plac Wolnica”).
Wstęp wolny!

 

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.