Niechciany prorok, mądry wizjoner. W klubie „Polonia Christiana” o abp. Fultonie J. Sheenie

2022-06-14 00:00:00
Niechciany prorok, mądry wizjoner. W klubie „Polonia Christiana” o abp. Fultonie J. Sheenie

Abp Fulton J. Sheen – myśliciel, uważny obserwator życia społecznego i religijnego, postać znacząca dzięki swojej wyrazistości poglądów i konsekwencji w ich głoszeniu. Osobę tego wyjątkowego duchownego przybliży nam Jan J. Franczak podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w sali konferencyjnej krakowskiej „Miodosytni” w czwartek 23 czerwca.

 

Jan J. Franczak to komentator i publicysta znany widzom z autorskiego programu „#BookTubePCh24” na kanale telewizji internetowej PCh24TV. Spokojna narracja i precyzja przekazu Jana J. Franczaka będą niezwykle pomocne w lepszym poznaniu postaci wyjątkowej, która wśród duchownych katolickich w XX wieku wyróżniała się przywiązaniem do społecznej nauki Kościoła Rzymskiego i bezkompromisowością wobec przeciwników nauczania Chrystusa.

„Abp Fulton J. Sheen – niechciany prorok Kościoła. Opowieść o jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku” – to temat spotkania klubowego w Krakowie, którego gospodarzem będzie Jan J. Franczak.

 

Wśród współczesnych zawirowań, błądzeń i celowego odchodzenia od Pana Boga przywołanie postaci Abpa Fultona J. Sheen’a będzie pomocne, tak jak pomocne okazało się dla wielu chrześcijan wysłuchanie i wzięcie sobie do serc przekazu tego znaczącego duchownego. Obserwując z trwogą zło panoszące się we wschodniej Europie w trakcie agresji kremlowskich żołdaków na Ukrainę więcej zrozumiemy, gdy dzisiaj sami zinterpretujemy słowa Abpa Fultona J. Sheen’a, przytoczone na portalu PCh24.pl:

Na naszych oczach toczy się ostateczne zmaganie między Bogiem „Jestem, który Jestem” a demonem „jestem, którego nie ma”. Bo szatan, książę tego świata, próbuje udowodnić, że nie istnieje. „Jego logika jest prosta: skoro nie ma nieba, to nie ma piekła; skoro nie ma piekła, nie ma też grzechu; skoro nie ma grzechu, nie ma też sądu, a skoro nie ma sądu to zło jest dobrem, a dobro złem” – zauważa autor. Sheen zwraca uwagę na walkę, która toczy się na wielu płaszczyznach: ideologii, polityki, gospodarki, a co najważniejsze – na płaszczyźnie duchowej. Poszczególne rozdziały poświęcone są naturze komunizmu oraz wpływowi, który wywarł na świat i Rosję. Rosję, która działa wbrew Rosjanom i dzisiaj pokazuje swą najbardziej przerażającą twarz.

 

Wiemy, że rozkład moralny państwa zaczyna się od rozkładu tkanki społecznej i zerwania więzi międzyludzkich, w szczególności więzi rodzinnych. Aby zmieniać świat na lepsze, nie można w krajach tzw. wolnego świata powielać błędów, jakie doprowadziły do moralnego upadku i zdziczenia obywateli państwa, dopuszczającego morderstwa i bestialstwa jako środek do zawłaszczania mienia i życia w sąsiednich krajach.

Mimo że Rosja stawiana jest dziś jako antyprzykład układania relacji międzynarodowych, powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że upadek każdej społeczności i każdego narodu jest niemal pewny, gdy zapomni on o rdzeniu moralnym i trwałym spoiwie, jakim jest połączenie wiary oraz tradycyjnej rodziny.

W swoich ostrzeżeniach przed pójściem w ślady sowieckiej Rosji abp Fulton J. Sheen mówił m.in.:

Warto porównać tę nową zmienioną rosyjską koncepcję rodziny z materializmem zachodniego świata. Nie ma wątpliwości, że obecna filozofia Ameryki życia rodzinnego jest dokładnie taka sama, jak była w Rosji w latach 1917-1935, a mianowicie, panuje wiara w rozwody, wolną miłość i w dziwaczny system, który w jednym dwuczłonowym słowie odrzuca zarówno narodziny jak i kontrolę.

 

Przypominając te trafne wypowiedzi amerykańskiego duchownego, mocno zachęcamy do wysłuchania prelekcji Jana J. Franczaka, który wygłosi prelekcję na temat „Abp Fulton J. Sheen – niechciany prorok Kościoła. Opowieść o jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku”.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Janem J. Franczakiem w czwartek 23 czerwca o godzinie 18.00 do sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (obok kościoła Bożego Ciała) w Krakowie (przystanki tramwajowe „Św. Wawrzyńca” lub „Plac Wolnica”).
Wstęp wolny!

 

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.