Algieria: skazani za udział we Mszy św.

2008-06-04 00:00:00

Czterech Algierczyków, nawróconych z islamu na chrześcijaństwo, zostało skazanych na karę więzienia w zawieszeniu. Wyrok w sprawie „nielegalnego sprawowania kultu niemuzułmańskiego” wydał 3 czerwca sąd w Tiaret w południowo-zachodniej części kraju.

Jeden z konwertytów został skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu i 2000 euro grzywny, zaś trzech pozostałych – na dwa miesiące więzienia i 1000 euro – poinformował ich adwokat Khelloudja Khalfoun. Wszyscy oskarżeni przyznali, że przeszli na chrześcijaństwo, lecz zaprzeczyli, iż brali udział we Mszy św. 9 maja, gdy zostali zabrani na przesłuchanie.

Dwóch innych domniemanych konwertytów, aresztowanych razem z nimi, zostało zwolnionych. Zaprzeczyli oni, że się nawrócili na chrześcijaństwo i oświadczyli, że w dniu przesłuchania brali udział w obiedzie.

Kheloudja zapowiedział, że odwoła się od wyroku, gdyż skazanych zostało jedynie czterech z sześciu oskarżonych, choć wszyscy byli sądzeni na podstawie tych samych faktów. Dlatego wszyscy powinni być albo skazani, albo oczyszczeni z zarzutów – tłumaczy adwokat. Byli oni zatrzymani i przesłuchani po wyjściu z domu jednego z nich, gdyż podejrzewano ich, iż uczestniczyli we Mszy w miejscu do tego nie przeznaczonym – wyjaśniła policja. Zgodnie z ustawą z 2006 r., regulującą kwestie wyznaniowe w Algierii, miejsca kultu powinny zyskać autoryzację ministerstwa spraw religijnych.

Ten sam sąd w Tiaret odroczył 27 maja decyzję w sprawie procesu chrześcijanki Habiby Kouider, sądzonej również za nielegalne sprawowanie kultu niemuzułmańskiego. Prokurator domagał się dla niej trzech lat więzienia, jednak sąd uznał, że należy uzupełnić akta sprawy. 37-letnia Kouider została zatrzymana podczas kontroli drogowej, gdy znaleziono w jej samochodzie kilkanaście egzemplarzy Biblii. O zwolnienie Kouider zaapelował emerytowany metropolita Algieru abp Henri Teissier w wywiadzie dla arabskojęzycznego dziennika „El Khabar”.

Wiadomo też, że sąd apelacyjny w Tissemsilt, 350 km na południowy-zachód od Algieru, ma 18 czerwca wydać wyrok w sprawie o prozelityzm. Oskarżonymi są dwie Algierki nawrócone na chrześcijaństwo. 20 listopada 2007 r. zostały one zaocznie skazane na dwa lata więzienia i 5000 euro grzywny każda za nielegalne sprawowanie kultu niemuzułmańskiego. Domagały się jednak odbycia rozprawy w ich obecności, zgodnie z prawem algierskim. Sąd odroczył ich proces w celu dołączenia do ich akt ewentualnych kartotek sądowych każdej z nich.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.