Alice von Hildebrand: tylko prawda może jednoczyć

2010-06-04 00:00:00

Tylko prawda może zjednoczyć ludzi w czasach relatywizmu, który niczym insekt niszczy totalnie ludzkie życie – stwierdziła emerytowana profesor Hunter College w University of New York. Wdowa po słynnym niemieckim filozofie Dietrichu von Hildebrandzie uczestniczyła w ubiegłym tygodniu w Rzymie w specjalnej konferencji poświęconej dziedzictwu myślowemu swojego zmarłego męża, nazwanego przez papieża Piusa XII „XX-wiecznym Doktorem Kościoła”.

W rozmowie z katolickim tygodnikiem „National Catholic Register” autorka książki „Przywilej bycia kobietą” nazywa swego męża „Rycerzem Prawdy”, dla którego największe niebezpieczeństwo stanowił „etyczny, moralny i epistemologiczny relatywizm”.

Myślicielka zauważa, że myśl Benedykta XVI pod wieloma względami idzie w tym samym kierunku co autora „Natury miłości”. Zwraca też uwagę, iż niebezpieczeństwo relatywizmu jest nadal realne.

Pod względem moralnym największym niebezpieczeństwem jest aborcja i pornografia, i można je łączyć. Z innego moralnego punktu widzenia jest nim relatywizm, który niczym insekt niszczy ludzkie życie. Na przykład dla kogoś, który akceptuje relatywizm, jak jest różnica miedzy hinduizmem i buddyzmem? Żadna. To jest mój, a to twój punkt widzenia – mówi Alice von Hildebrand i podkreśla, że wyłączną możliwość jedności między ludźmi daje „jedna Prawda”.

Prawda pochodzi od Boga i trzeba być sługą prawdy. Ona nie jest moją własnością. Moim przeznaczeniem jest poznanie prawdy, jej poszukiwanie – wyjaśnia, dając przykład swego męża, który, jej zdaniem, zawsze służył prawdzie i dlatego dochodził do „niewiarygodnie owocnych intuicji”.

Alice von Hildebrand urodziła się 11 marca 1923 roku w Brukseli w Belgii. Do USA przybyła w 1940 roku. Tutaj poznała Dietricha, który uciekł z hitlerowskich Niemiec. Pod wpływem wykładów i spotkań z nią, w uchodzącym za wyjątkowo antykatolicki nowojorskim Hunter College, wielu studentów przeszło na katolicyzm.

Źródło: KAI
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.