Ambasador USA przy Watykanie o zagrożeniu fundamentalistycznym laicyzmem
2008-10-29 00:00:00
Ameryce zagraża fundamentalistyczny laicyzm. Taką opinię wyraziła ambasador Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej Mary Ann Glendon w czasie publicznej dyskusji na temat religii i wolności w USA i w Europie, która odbyła się we wtorek w Rzymie. Drugim mówcą był emerytowany wikariusz papieski dla stołecznej diecezji kard. Camillo Ruini.
Ambasador Glendon, która jako przewodnicząca Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, reprezentowała wielokrotnie Watykan na forum międzynarodowym, nawiązała do kwietniowej wizyty w jej kraju Benedykta XVI i jego pochwały obecności religii w życiu publicznym. Przypomniała, że papież opisał Amerykę jako kraj, „w którym wymiar religijny, w rozmaitości swoich wyrazów, nie tyko jest tolerowany, ale ceniony jako dusza narodu i podstawowa gwarancja praw i obowiązków człowieka”. „Papież jest jednak zbyt bystrym obserwatorem, by nie zauważyć, że toczy się walka między tymi, którzy starają się zachować pozytywny laicyzm i tymi, którzy mają nadzieję zastąpić go tym rodzajem laickości, który on wyczerpująco potępił” – dodała pani ambasador.
Przypomniała także, że w czasie spotkania z amerykańskimi biskupami Benedykt XVI ostrzegł ich, iż erozja pozytywnej formy laickości może mieć poważne następstwa także dla systemu politycznego. Właśnie ta uwaga posłużyła M. A. Glendon za punkt wyjścia do jej rozważań. Jej zdaniem najlepszy opis „aktualnej sytuacji prawnej” dał profesor Philip Hamburger, autor doskonałej książki o historii wolności religijnej w Stanach Zjednoczonych, który twierdzi, że „pierwsza poprawka, pierwotnie pomyślana w celu ograniczenia rządu, jest systematycznie interpretowana przez Sąd Najwyższy w sposób służący ograniczeniu religii i zepchnięciu jej do sfery prywatnej”. „Rezultatem tej interpretacji – powiedziała pani ambasador – opartej na bardzo indywidualistycznym pojęciu wolności, jest ograniczenie wolności religijnej wielu osób, dla których wspólnota kultu jest rzeczą bardzo ważną”. „Nie będzie przesadą powiedzenie, że w obecnej sytuacji «pozytywny model laickości» walczy o byt” - oświadczyła ambasador USA przy Watykanie.
Wyraziła ona przekonanie, że „zachowanie wolnego społeczeństwa zależeć może – paradoksalnie – od ochrony pewnych instytucji, które nie są zorganizowane na zasadach liberalnych, to jest rodzin, szkół, Kościołów oraz wszystkich innych sfer społeczeństwa obywatelskiego”.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.