Ambasador USA przy Watykanie o zagrożeniu fundamentalistycznym laicyzmem

2008-10-29 00:00:00

Ameryce zagraża fundamentalistyczny laicyzm. Taką opinię wyraziła ambasador Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej Mary Ann Glendon w czasie publicznej dyskusji na temat religii i wolności w USA i w Europie, która odbyła się we wtorek w Rzymie. Drugim mówcą był emerytowany wikariusz papieski dla stołecznej diecezji kard. Camillo Ruini.

Ambasador Glendon, która jako przewodnicząca Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, reprezentowała wielokrotnie Watykan na forum międzynarodowym, nawiązała do kwietniowej wizyty w jej kraju Benedykta XVI i jego pochwały obecności religii w życiu publicznym. Przypomniała, że papież opisał Amerykę jako kraj, „w którym wymiar religijny, w rozmaitości swoich wyrazów, nie tyko jest tolerowany, ale ceniony jako dusza narodu i podstawowa gwarancja praw i obowiązków człowieka”. „Papież jest jednak zbyt bystrym obserwatorem, by nie zauważyć, że toczy się walka między tymi, którzy starają się zachować pozytywny laicyzm i tymi, którzy mają nadzieję zastąpić go tym rodzajem laickości, który on wyczerpująco potępił” – dodała pani ambasador.

Przypomniała także, że w czasie spotkania z amerykańskimi biskupami Benedykt XVI ostrzegł ich, iż erozja pozytywnej formy laickości może mieć poważne następstwa także dla systemu politycznego. Właśnie ta uwaga posłużyła M. A. Glendon za punkt wyjścia do jej rozważań. Jej zdaniem najlepszy opis „aktualnej sytuacji prawnej” dał profesor Philip Hamburger, autor doskonałej książki o historii wolności religijnej w Stanach Zjednoczonych, który twierdzi, że „pierwsza poprawka, pierwotnie pomyślana w celu ograniczenia rządu, jest systematycznie interpretowana przez Sąd Najwyższy w sposób służący ograniczeniu religii i zepchnięciu jej do sfery prywatnej”. „Rezultatem tej interpretacji – powiedziała pani ambasador – opartej na bardzo indywidualistycznym pojęciu wolności, jest ograniczenie wolności religijnej wielu osób, dla których wspólnota kultu jest rzeczą bardzo ważną”. „Nie będzie przesadą powiedzenie, że w obecnej sytuacji «pozytywny model laickości» walczy o byt” - oświadczyła ambasador USA przy Watykanie.

Wyraziła ona przekonanie, że „zachowanie wolnego społeczeństwa zależeć może – paradoksalnie – od ochrony pewnych instytucji, które nie są zorganizowane na zasadach liberalnych, to jest rodzin, szkół, Kościołów oraz wszystkich innych sfer społeczeństwa obywatelskiego”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.