Amerykańscy biskupi upominają wiceprezydenta-elekta

2008-11-13 00:00:00

Do dokonania „rachunku sumienia” wezwał bp John Ricard z diecezji Pensacola-Tallahassee wiceprezydenta-elekta Joego Bidena. „Wzywam Pana do okazania wsparcia dla Ciała Chrystusa w najbardziej bezbronnych Jego członkach: dzieciach nienarodzonych” – napisał hierarcha w liście na wieść o tym, że polityk ten uczestniczył w niedzielnej Mszy św. w jednej z parafii w jego diecezji.

Podający się za katolika Biden, który – jak sam mówi – „nosi zawsze różaniec w kieszeni", nie ukrywa swoich proaborcyjnych poglądów i zapowiada wprowadzenia praw ułatwiających „usuwanie ciąży” w USA.

„Niedzielna Msza św. zachęca katolików do życia na wzór Jezusa Chrystusa, którego misja skierowana jest do wdów i sierot, biednych i uciskanych” – napisał bp Ricard. Podkreślił też, że życie ludzkie należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci. „Eucharystia, która jest realną obecnością Chrystusa, stanowi także znak naszej jedności z Kościołem, który, zgodnie z misją Chrystusa, strzeże bezbronnych” – zaznaczył biskup Pensacoli.

W liście do senatora demokratów zwrócił uwagę na „głęboki rozdźwięk” między „ludzkimi i osobistymi obowiązkami” polityka, a jego poglądami w kwestii „usuwania ciąży”. Zacytował dokument episkopatu amerykańskiego z 2004 r., w którym wyraźnie zaznaczono, iż katolik przed przystąpieniem do Eucharystii powinien „dokonać rachunku sumienia, czy pozostaje wierny moralnej nauce Kościoła zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym”.

Również wielu innych biskupów amerykańskich wzywało Bidena, by powstrzymał się od przyjmowania Komunii św. Jednym z nich był arcybiskup Denver Charles Chaput, który stanowczo potępił proaborcyjne poglądy zarówno prezydenta-elekta Baracka Obamy, jak i jego zastępcy.

Tymczasem bp Francis Malooly z diecezji Wilmington, który dwa tygodnie temu powiedział, iż „senator Joe Biden prezentuje skrajnie błędny obraz katolickiej nauki o aborcji”, zapowiedział, że nie będzie go namawiał do odstąpienia od przyjmowania Komunii św. „Nie będę upolityczniał Eucharystii. Nie chcę oddalać ludzi. Chcę zmieniać ich serca i umysły” – oznajmił hierarcha, który ujawnił, że niedługo spotka się z Bidenem.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.