Amerykańscy hierarchowie walczą z pogańskim pochówkiem

2010-11-25 00:00:00

Przed Dniem Zadusznym kard. Justin Rigali z Filadelfii oraz abp Michael Sheehan z Santa Fe wydali specjalne oświadczenia, w których wyrazili stanowisko Kościoła wobec kremacji, podkreślając, że Kościół katolicki woli, aby ciało zmarłego było chowane zgodnie ze zwyczajem kościelnym, chociaż nie zabrania kremacji zwłok, o ile spalone szczątki są traktowane z należytym szacunkiem i uczciwością.

Hierarchowie amerykańscy, zaniepokojeni szerzeniem się pogańskich zwyczajów rozpraszania skremowanych zwłok bliskich, dołączania ich do biżuterii, obdarowywania nimi bliskich, trzymania w specjalnych urnach na półkach w domu itp., wydali oświadczenia, w których wyjaśnili, jak powinien wyglądać chrześcijański pochówek.

Zwrócili uwagę, że zgodnie z nauczaniem Kościoła lepszym rozwiązaniem jest pochowanie zwłok w całości na cmentarzu po przeprowadzeniu odpowiedniej ceremonii przez kapłana. Każdy ochrzczony ma do tego prawo, a sposób takiego pochówku przypomina złożenie do grobu ciała Jezusa Chrystusa.

Taki pochówek „usilnie zaleca” nowy kodeks prawa kanonicznego wydany w 1983 r., który jednocześnie podkreśla, że kremacja zwłok nie jest zabroniona, o ile nie jest dokonywana „ze względu na sprzeciw wobec chrześcijańskiego nauczania”.

W 1997 r. biskupi amerykańscy uzyskali pozwolenie, by skremowane szczątki mogły być obecne podczas ceremonii pogrzebowej odbywającej się w kościele, o ile jest to konieczne ze względów duszpasterskich.

Hierarchowie szczególnie potępili „praktyki, polegające na rozpraszaniu popiołów, załączaniu ich do biżuterii, dzieleniu ich pomiędzy krewnych lub robieniu z nimi innych dziwnych rzeczy”. Jak napisał abp Sheehan: „Takie praktyki nie oddają należytej czci ciału i pośrednio są obrazą dla naszej wiary w zmartwychwstanie”.

Specjalne normy regulujące kwestie pochowku wiernych zostały wprowadzone w dniu 1 listopada br. w diecezji w Filadelfii. Przewidują one np., że pochówek skremowanych zwłok musi nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni od ich spalenia, a powstały popiół musi zostać umieszczony w szczelnym naczyniu i złożony na cmentarzu. 

Według gazety „The Catholic Standard & Times” ostanie badania pokazały, że 21 proc. katolików wybiera kremację zwłok, zamiast tradycyjnego pochówku.

W diecezji Santa Fe abp. Sheehan nakazał duchownym, by dużo mówili wiernym na temat chrześcijańskiego pogrzebu i zadbali o to, aby każdy ochrzczony chrześcijanin miał katolicki pogrzeb. Napisał m.in.: „Nie dajmy się zwieść atmosferze pogaństwa wokół nas, która odrzuca istnienie duszy, świętość ciała, łaskę odkupienia i życie wieczne z Bogiem w niebie. Wręcz przeciwnie, okażmy nasz dług wdzięczności, jaki mamy wobec zmarłych poprzez częstą modlitwę w intencji ich wiecznego spoczynku i niech nasze uroczystości pogrzebowe pokażą całemu światu, że wierzymy w zmartwychwstanie i życie wieczne, które zostało wysłużone dla nas przez śmierć i zmartwychwstanie Naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Źródło: The National Catholic Register, AS
Zapraszamy Państwa do Warszawy na premierę książki odsłaniającej kulisy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. O tych aktach, dokumentach i porozumieniach wiedziało dotąd niewielu, a mogą one zaważyć na przyszłości naszej i kolejnych pokoleń.
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, której członkiem jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, organizuje społeczny protest przeciwko niszczeniu polskiej szkoły i deprawacji młodego pokolenia. 1 grudnia o godzinie 12.00 spotykamy się na Placu Zamkowym w Warszawie by pokazać, że nie ma naszego przyzwolenia na eksperymenty lewackie minister Nowackiej i jej ideowych popleczników.
W niedzielę 1 grudnia o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie będziemy protestować przeciwko degradacji procesów edukacyjnych w naszej Ojczyźnie. Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia. W szczególności wyrazimy nasz sprzeciw wobec niebezpiecznych dla młodych ludzi zmian w szkolnictwie, które zakładają m.in. deprawację dzieci i młodzieży pod pretekstem edukacji zdrowotnej.
Do Jego grobu w Annaji w Libanie pielgrzymują setki tysięcy wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. Nie zrażają się nawet trwającymi tam obecnie konfliktami zbrojnymi. O wyjątkowości świętego Szarbela oraz o cudach, jakich doświadczamy po jego śmierci opowie działacz społeczny i znawca żywotów świętych Jacek Kotula.
W środę 20 listopada 2024 r. poznański Klub „Polonia Christiana” organizuje spotkanie z mec. Rafałem Dorosińskim – członkiem zarządu Instytutu Ordo Iuris. Temat nie tylko ciekawy, ale i ważny z uwagi na nadciągające zagrożenie masowym terrorem i represjami, jakie wprowadzono już w wielu zachodnich państwach pod pretekstem tzw. mowy nienawiści.