Amerykańscy weterani wojenni bronią krzyża w Mojave

2009-07-27 00:00:00

Sprawa krzyża stojącego w parku narodowym Mojave w Południowej Kalifornii, którego usunięcia domaga się od lat Amerykański Związek Wolności Obywatelskich, znajdzie swój finał w Sądzie Najwyższym – donosi „Nasz Dziennik”. W obronie krzyża stanęli m.in. weterani wojenni, którzy podkreślają, że ewentualna negatywna dla krzyża decyzja sądu może zagrozić pozostałym tego typu symbolom chrześcijańskim w USA.

Skrajnie liberalny Amerykański Związek Wolności Obywatelskich (ACLU), powołując się na uzyskany dwa lata temu wyrok sądu w San Francisco, domaga się usunięcia niespełna trzymetrowego krzyża postawionego na terenie rezerwatu Mojave w Kalifornii. Przedstawiciele związku twierdzą, że chodzi o zachowanie "świeckiego charakteru" państwowego gruntu.

Krzyż upamiętnia 117 tys. Amerykanów poległych podczas I wojny światowej. Sprawa zaczęła się w 2001 roku, kiedy to jeden z pracowników parku - Frank Buono, zażądał jego usunięcia, twierdząc, że pomnik narusza jego "uczucia religijne" – przypomina World Net Daily. Pracownika parku poparł wówczas ACLU, znany ze swojej silnej niechęci do wszelkiej symboliki religijnej. Przedstawiciele związku stwierdzili, że stojący na rządowej ziemi krzyż narusza konstytucyjny rozdział religii od państwa – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Przychylając się do wniosku skarżących, sąd nakazał zasłonięcie chrześcijańskiego symbolu. Tablica ze sklejki do tej pory zasłania prosty, złożony zaledwie z dwóch elementów pomnik. Jednak przedstawiciele ACLU stwierdzili kilka miesięcy temu, że to nie wystarcza, a w celu zachowania świeckiego charakteru tego państwowego gruntu konieczne jest jego całkowite usunięcie.

W 2004 roku pustynny teren, na którym stoi pomnik, został przekazany jednemu z największych stowarzyszeń weteranów. Mimo to amerykański Sąd Najwyższy, przychylając się do wniosku ACLU, zapowiedział rozprawę na 7 października. Od lat w obronie krzyża występują chrześcijanie i pięć organizacji amerykańskich weteranów, zrzeszających łącznie ponad 4 miliony członków.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.