Amerykański naukowiec wzywa Stambuł do oddania Hagia Sophii chrześcijanom

2011-04-28 00:00:00
Amerykański naukowiec wzywa Stambuł do oddania Hagia Sophii chrześcijanom


Donald Heinz, profesor religioznawstwa z Uniwersytetu Stanowego w Chicago wezwał tureckich muzułmanów aby oddali wyznawcom Chrystusa byłą świątynię Hagia Sophia. – Jeśli chcecie pokazać swoją europejskość, oddajcie chrześcijanom Hagia Sophię – pisze w liście do tureckich mediów.

„Przyjechałem do Stambułu na dwa miesiące po tym, jak został on europejską stolicą kultury. Na wystawach, bilbordach widziałem napisy, że Stambuł chce być mostem między kulturami do świata poza Turcją. Widziałem deklaracje, że Stambuł to właściwie tylko turecka metropolia muzułmańska, nieprzypadkowo najmniej zróżnicowane etnicznie i religijnie współczesne miasto. Jednak tureckie mniejszości wciąż podnoszą, że są zdominowane” – pisze Heinz.

Naukowiec z uniwersytetu w Chicago przypomniał historię Hagia Sophii. „Czy to oburzające? Historia Hagia Sophia jest dobrze znana. W latach 360-1453 ta świątynia była prawosławną katedrą Konstantynopola. Meczetem była natomiast w latach 1453-1934. Wtedy przestała być świątynią, a stała się muzeum. Dlaczego Mustafa Kemal Atatürk zdecydował się na taki krok? Jego biografowie opisują go jako nieczułego na sprawy religii. Być może myślał również o sekularyzacji Błękitnego Meczetu” – pisze profesor.

Jeśli nawet w planach Atatürka było zamienienie każdej religii w muzeum, nie wszystkie jego postulaty są obecnie żywo kontynuowane. Turcja przez ostatnie stulecie zmieniła się w nowoczesny kraj. Jednak sekularyzacja i resekularyzacja są jednocześnie kontynuowane przez obecny rząd. Jeśli Stambuł odda chrześcijanom Hagia Sophię, będzie to symboliczny, mocny i piorunujący akt. Religia nie stoi w sprzeczności z budową nowoczesnego kraju ani w USA, ani w Unii Europejskiej” – pisze Heinz.

Profesor zaznacza, że są też inne powody, dla których Hagia Sophia powinna wrócić do chrześcijan. „Repatriacja to wielki temat obecny w muzealnictwie oraz studiach historycznych. Wiele amerykańskich i europejskich muzeów odpowiada na żądania krajów takich, jak Turcja, które domagają się zwrotu dóbr zagrabionych w czasie kolonializmu” – zauważa ekspert.

Ekspert dodaje również, że w dobie ekumenizmu wiele świątyń chrześcijańskich trafiło do muzułmanów. „Co straciłby islam, jeśli obecne muzeum trafiłoby z powrotem do chrześcijan? Czy w dobie wojującego sekularyzmu, muzułmanie nie byliby zadowoleni, widząc, że Hagia Sophia znów jest centrum życia religijnego?” – zastanawia się Heinz.

Heinz zaznacza, że powrót życia religijnego do Hagia Sophia – jednej z najbardziej znanych świątyń – byłby wspaniałym i spektakularnym gestem. „Chrześcijanie przyjęliby oczywiście taką decyzję z wdzięcznością. Jednak również sam Stambuł powróciłby wtedy do swojej chwały i pokazał, że należy do europejskiej wspólnoty” – kończy swój list profesor Donald Heinz.

Źródło: Fronda.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.