Amnesty International krytykuje Polskę za brak dostępu do aborcji
2009-06-26 00:00:00

W opublikowanym niedawno raporcie na temat stanu praw człowieka na całym świecie Amnesty International położyła szczególny nacisk na potrzebę kontynuowania kampanii na rzecz upowszechnienia dostępu kobiet do aborcji. W tym celu organizacja zamierza prowadzić działania, które doprowadzą do uznania tzw. prawa do aborcji na całym świecie – informuje portal C-FAM.org.
W raporcie ostro została skrytykowana Polska, przede wszystkim za brak zapewnienia dostępu do aborcji dla kobiet „kwalifikujących się do niej”. AI przypomina, że m.in. z tego powodu Polska została skrytykowana przez Radę ONZ ds. Praw Człowieka w maju 2008 r. Wtedy to Rada zwróciła uwagę na brak realizacji orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2007 r. w sprawie Alicji Tysiąc i niewywiązanie się rządu z domniemanego obowiązku ustanowienia skutecznych mechanizmów zapewniających kobietom dostęp do aborcji, w sytuacji gdy jest ona dopuszczalna prawnie.
W tegorocznym raporcie AI dotyczącym Polski czytamy: „Podczas okresowej kontroli w maju, Rada Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wskazała na brak dostępu do aborcji dla uprawnionych do tego kobiet. Pozostaje to nadal kwestią nierozwiązaną mimo orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którym rząd ma obowiązek ustanowienia skutecznych mechanizmów zapewniających kobietom dostęp do aborcji w przypadku, kiedy jest to legalne”. Organizacja nagłośniła także sprawę dziewczynki znanej jako „Agata”.
Krytycy zauważają, że organizacje broniące praw człowieka, stają się coraz bardziej agresywne, szukając możliwości narzucania państwom pewnych zobowiązań. Kierują się bardziej preferencjami społecznymi, aniżeli zasadami prawnymi.
C-FAM.org zauważa, że sędzia Europejskiego Trybunał Praw Człowieka Hiszpan Javier Borrego, który orzekał w sprawie Alicji Tysiąc zignorował opinie ośmiu niezależnych ekspertów, zarówno ginekologów, jak i okulistów, którzy stwierdzili, że nie było konieczności uśmiercania poczętego dziecka ze względu na stan zdrowia kobiety. Sędzia oparł się na odosobnionej i niejasnej opinii jednej osoby, która pozwoliła mu wydać wyrok skazujący polski rząd na grzywnę 25 tys. euro, zasądzonej na rzecz Alicji Tysiąc.
Nagłaśniając tego typu sprawy oraz powołując się na raporty agend Organizacji Narodów Zjednoczonych, Amnesty International zdecydowała się przyjąć strategię Centrum na rzecz Praw Reprodukcyjnych, koordynującego działania organizacji proaborcyjnych na świecie, dążącego do upowszechnienia dostępu do aborcji.
Zdaniem Susan Yoshihary z Katolickiego Instytutu Praw Rodziny i Człowieka, celem specjalnej komórki do współpracy z Centrum na rzecz Praw Reprodukcyjnych, utworzonej przez działającą w ramach AI koordynatorkę ds. praw reprodukcyjnych Stephanie Schlitt jest praca na rzecz uznania prawa do aborcji na całym świecie, dzięki odpowiedniemu orzecznictwu trybunałów. Schlitt uważa, że umiejętne orzecznictwo może pomóc w uznaniu nowego prawa do aborcji przez krytycznych prawników i urzędników ONZ, mimo że takie prawo nie jest zapisane w umowach międzynarodowych.
Źródło: C-FAM.org, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.