Amnesty International krytykuje Polskę za brak dostępu do aborcji
2009-06-26 00:00:00
W opublikowanym niedawno raporcie na temat stanu praw człowieka na całym świecie Amnesty International położyła szczególny nacisk na potrzebę kontynuowania kampanii na rzecz upowszechnienia dostępu kobiet do aborcji. W tym celu organizacja zamierza prowadzić działania, które doprowadzą do uznania tzw. prawa do aborcji na całym świecie – informuje portal C-FAM.org.
W raporcie ostro została skrytykowana Polska, przede wszystkim za brak zapewnienia dostępu do aborcji dla kobiet „kwalifikujących się do niej”. AI przypomina, że m.in. z tego powodu Polska została skrytykowana przez Radę ONZ ds. Praw Człowieka w maju 2008 r. Wtedy to Rada zwróciła uwagę na brak realizacji orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2007 r. w sprawie Alicji Tysiąc i niewywiązanie się rządu z domniemanego obowiązku ustanowienia skutecznych mechanizmów zapewniających kobietom dostęp do aborcji, w sytuacji gdy jest ona dopuszczalna prawnie.
W tegorocznym raporcie AI dotyczącym Polski czytamy: „Podczas okresowej kontroli w maju, Rada Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wskazała na brak dostępu do aborcji dla uprawnionych do tego kobiet. Pozostaje to nadal kwestią nierozwiązaną mimo orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którym rząd ma obowiązek ustanowienia skutecznych mechanizmów zapewniających kobietom dostęp do aborcji w przypadku, kiedy jest to legalne”. Organizacja nagłośniła także sprawę dziewczynki znanej jako „Agata”.
Krytycy zauważają, że organizacje broniące praw człowieka, stają się coraz bardziej agresywne, szukając możliwości narzucania państwom pewnych zobowiązań. Kierują się bardziej preferencjami społecznymi, aniżeli zasadami prawnymi.
C-FAM.org zauważa, że sędzia Europejskiego Trybunał Praw Człowieka Hiszpan Javier Borrego, który orzekał w sprawie Alicji Tysiąc zignorował opinie ośmiu niezależnych ekspertów, zarówno ginekologów, jak i okulistów, którzy stwierdzili, że nie było konieczności uśmiercania poczętego dziecka ze względu na stan zdrowia kobiety. Sędzia oparł się na odosobnionej i niejasnej opinii jednej osoby, która pozwoliła mu wydać wyrok skazujący polski rząd na grzywnę 25 tys. euro, zasądzonej na rzecz Alicji Tysiąc.
Nagłaśniając tego typu sprawy oraz powołując się na raporty agend Organizacji Narodów Zjednoczonych, Amnesty International zdecydowała się przyjąć strategię Centrum na rzecz Praw Reprodukcyjnych, koordynującego działania organizacji proaborcyjnych na świecie, dążącego do upowszechnienia dostępu do aborcji.
Zdaniem Susan Yoshihary z Katolickiego Instytutu Praw Rodziny i Człowieka, celem specjalnej komórki do współpracy z Centrum na rzecz Praw Reprodukcyjnych, utworzonej przez działającą w ramach AI koordynatorkę ds. praw reprodukcyjnych Stephanie Schlitt jest praca na rzecz uznania prawa do aborcji na całym świecie, dzięki odpowiedniemu orzecznictwu trybunałów. Schlitt uważa, że umiejętne orzecznictwo może pomóc w uznaniu nowego prawa do aborcji przez krytycznych prawników i urzędników ONZ, mimo że takie prawo nie jest zapisane w umowach międzynarodowych.
Źródło: C-FAM.org, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.