Angielski biskup: adopcja przez homoseksualistów zmusza mnie do rezygnacji

2008-12-23 00:00:00

„Zostałem zmuszony do rezygnacji z zarządu organizacji Catholic Caring Service (CCS)” – napisał ordynariusz Lancaster bp Patrick O'Donoghue. Z członkostwa w zarządzie założonej w 1934 r. spółki charytatywnej angielski duchowny zrezygnował, gdy organ ten postanowił respektować nałożony przez prawo obowiązek oddawania dzieci w adopcję również osobom pozostającym w związkach homoseksualnych.

„Tego rodzaju członkostwo uważam za niezgodne z moimi obowiązkami jako katolickiego biskupa” – napisał bp O'Donoghue. Wskazał, że jednym z takich obowiązków jest „ochrona i obrona sakramentu małżeństwa".

Duchowny stwierdził, że CCS „nie może prowadzić tzw. otwartej polityki, obejmującej związki tej samej płci”. Dodał również, że „zamiarem Boga jest, by dzieci wychowywane były przez kochających ojca i matkę”.

W liście do księży i wiernych swojej diecezji z 17 grudnia br. bp O'Donoghue napisał, że „relacja między diecezją Lancaster i CCS” przestała istnieć, gdy „zarząd zagłosował 9:1 za wykreśleniem słowa Catholic ze swojej nazwy, okazując swoją kapitulację” wobec nałożonego przez prawo obowiązku, „bez jakiejkolwiek próby oporu”.

Wyliczając konsekwencje zerwania tej relacji, duchowny wskazał m.in. na zaprzestanie finansowania CCS przez Kościół, informowanie, że jej zarząd „nie jest już gotów postępować zgodnie z nauką Kościoła”, a także na konieczność, by zarząd ten zmienił cele CCS, „pozbywając się odwołań do Kościoła Rzymsko-Katolickiego”.

Bp O'Donoghue zapewnił, że diecezja będzie się angażować we wspieranie poszczególnych ludzi, grup i organizacji, a także stworzy nowy ośrodek wspierający pary małżeńskie w zakresie adopcji i wychowania. Będzie to zadaniem powołanej w tym celu Komisji Opieki Społecznej.

Catholic Caring Service założono w 1934 r., w 10 lat po powstaniu diecezji Lancaster. Z początku zajmowała się jedynie opieką nad dziećmi. W 1987 r. rozszerzono jej działalność także na inne obszary. Obecnie jej głównymi celami są przygotowywanie i wybór chętnych do adopcji, wspieranie ośrodków adopcyjnych, przygotowywanie opiekunów, a także zapewnienie mieszkania dzieciom w wieku do lat 8 oraz opieka terapeutyczna najmłodszych.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.