Anglia: największy od 10 lat wzrost powołań kapłańskich
2010-11-24 00:00:00
Seminaria w Anglii zaobserwowały jesienią tego roku znaczny wzrost liczby kandydatów, ubiegających się o przyjęcie do seminariów duchownych.
We wrześniu tego roku 56 mężczyzn ubiegało się o przyjęcie do seminarium duchownego. – Liczba osób, które odpowiadają na wezwanie Chrystusa, by zostać kapłanami i zakonnikami rośnie powoli, ale pewnie – twierdzi ks. Stephen Landridge, odpowiedzialny za powołania kapłańskie w Anglii i Walii.
Duchowni zgromadzeni na seminarium w Birmingham, które odbyło się w tym miesiącu, zastanawiali się nad tym, co spowodowało większe zainteresowanie młodzieży sprawami wiary. Zaobserwowano bowiem, że inicjatywy kościelne gromadzą coraz więcej młodych ludzi. W lipcu tego roku w Birmingham zorganizowano spotkanie dla katolickiej młodzieży, które skupiło ponad 300 mężczyzn i kobiet, próbujących rozeznać swoje powołanie życiowe.
Oprócz tej inicjatywy w niektórych diecezjach i zakonach religijnych organizuje się rekolekcje oraz inne spotkania, których celem jest pomoc młodym ludziom w rozeznaniu powołania.
Hierarchowie wiele obiecują sobie po przyszłorocznym Światowym Dniu Młodzieży, który ma się odbyć w Madrycie. Będzie to okazja dla młodych Brytyjczyków, by pogłębili swój związek z katolicyzmem.
Zdaniem ks. Christophera Jamisona, dyrektora Krajowego Biura Powołań Kapłańskich, tegoroczna kanonizacja kard. Newmana, który mówił, że „Bóg powołał go do życia, aby Mu służył”, spowodowała wzrost zainteresowania ludzi młodych sprawami wiary.
Źródło: CNA, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!