Anglikanie bliscy rozłamu
2008-06-23 00:00:00
Około 250 konserwatywnych duchownych anglikańskich zebrało się 22 czerwca na konferencji w Jerozolimie, podczas której prawdopodobnie ogłoszą odejście od Wspólnoty Anglikańskiej. Powodem rozłamu jest sprawa wyświęcania homoseksualistów i błogosławieństwa dla związków homoseksualnych.
Według brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” gotowy jest już liczący blisko sto stron dokument pt. „Droga, Prawda, Życie”, który potępia tego typu praktyki i jednoznacznie stwierdza, że nie ma realnych perspektyw na utrzymanie jedności w obrębie Wspólnoty Anglikańskiej.
Autorami deklaracji są głównie anglikańscy biskupi z Afryki, którzy zwołali jerozolimską konferencję Global Anglican Future Conference (GAFCON) jako konkurencyjną do mającej się odbyć za kilka tygodni w Londynie, Konferencji Lambeth. Podczas londyńskich obrad – zbierającego się, co 10 lat – głównego gremium anglikanów tematami rozmów mają być sprawy związane z seksualnością człowieka.
Rozpoczęte 22 czerwca alternatywne spotkanie przedstawicieli około 75 proc. anglikańskich wspólnot lokalnych poświęcone będzie w całości analizie przygotowanego w grupach roboczych dokumentu – diagnozy kryzysu w łonie anglikanizmu. Według autorów opracowania, wśród których jest m.in. nigeryjski abp Peter Akinola, „nie ma już nadziei na uratowanie Wspólnoty”.
„Chcemy jedności, ale nie za cenę zdegradowania Chrystusa do pozycji kolejnego mędrca, któremu można być posłusznym lub nieposłusznym. Gorąco pragniemy uleczenia naszej wspólnoty, ale nie za cenę poprawiania Biblii tak, by pasowała do najnowszych kulturowych trendów. Dotarliśmy do rozstajnych dróg. To dla nas moment prawdy” – napisano w dokumencie.
Pierwotnie konferencja GAFCON miał odbywać się Ammanie, jednak przeniesiono ją do Izraela po tym, jak abp Akinola nie otrzymał pozwolenia na wjazd do Jordanii z powodu jego niedawnych, rzekomych antymuzułmańskich komentarzy.
O grożącej anglikanom schizmie mówiło się już od dłuższego czasu. Sporną kwestią była coraz powszechniejsza wśród anglikańskich duchownych praktyka błogosławienia par homoseksualnych. Spór przybrał na sile w 2003 r., gdy na zwierzchnika diecezji New Hampshire w Kościele episkopalnym USA został konsekrowany Gene Robinson, który opuścił żonę i dzieci i od 20 lata żyje z innym mężczyzną.
Konserwatywni duchowni zagrozili wówczas, że parafie będą wyświęcać własnych pastorów, jeśli ich Kościół będzie nadal podążał dotychczasowym, liberalnym nurtem.
Z ostrzeżeniem o możliwości radykalnego rozłamu w łonie światowej Wspólnoty Anglikańskiej wystąpił w ubiegłym roku także „Ruch Reformy Ewangelicznej”, skupiający blisko 2 tysiące konserwatywnych anglikanów. Organizacja ta zachęcała arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa, by nie zapraszał na Konferencję Lambeth liberalnie nastawionych hierarchów episkopalnych z USA.
Światowa Wspólnota Anglikańska liczy ok. 78 mln członków. Tworzące ją wspólnoty lokalne na wszystkich kontynentach są niezależne w ustroju wewnętrznym, a arcybiskup Canterbury jest jedynie zwierzchnikiem honorowym.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.