Anglikanie bliscy rozłamu

2008-06-23 00:00:00

Około 250 konserwatywnych duchownych anglikańskich zebrało się 22 czerwca na konferencji w Jerozolimie, podczas której prawdopodobnie ogłoszą odejście od Wspólnoty Anglikańskiej. Powodem rozłamu jest sprawa wyświęcania homoseksualistów i błogosławieństwa dla związków homoseksualnych.

Według brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” gotowy jest już liczący blisko sto stron dokument pt. „Droga, Prawda, Życie”, który potępia tego typu praktyki i jednoznacznie stwierdza, że nie ma realnych perspektyw na utrzymanie jedności w obrębie Wspólnoty Anglikańskiej.

Autorami deklaracji są głównie anglikańscy biskupi z Afryki, którzy zwołali jerozolimską konferencję Global Anglican Future Conference (GAFCON) jako konkurencyjną do mającej się odbyć za kilka tygodni w Londynie, Konferencji Lambeth. Podczas londyńskich obrad – zbierającego się, co 10 lat – głównego gremium anglikanów tematami rozmów mają być sprawy związane z seksualnością człowieka.

Rozpoczęte 22 czerwca alternatywne spotkanie przedstawicieli około 75 proc. anglikańskich wspólnot lokalnych poświęcone będzie w całości analizie przygotowanego w grupach roboczych dokumentu – diagnozy kryzysu w łonie anglikanizmu. Według autorów opracowania, wśród których jest m.in. nigeryjski abp Peter Akinola, „nie ma już nadziei na uratowanie Wspólnoty”.

„Chcemy jedności, ale nie za cenę zdegradowania Chrystusa do pozycji kolejnego mędrca, któremu można być posłusznym lub nieposłusznym. Gorąco pragniemy uleczenia naszej wspólnoty, ale nie za cenę poprawiania Biblii tak, by pasowała do najnowszych kulturowych trendów. Dotarliśmy do rozstajnych dróg. To dla nas moment prawdy” – napisano w dokumencie.

Pierwotnie konferencja GAFCON miał odbywać się Ammanie, jednak przeniesiono ją do Izraela po tym, jak abp Akinola nie otrzymał pozwolenia na wjazd do Jordanii z powodu jego niedawnych, rzekomych antymuzułmańskich komentarzy.

O grożącej anglikanom schizmie mówiło się już od dłuższego czasu. Sporną kwestią była coraz powszechniejsza wśród anglikańskich duchownych praktyka błogosławienia par homoseksualnych. Spór przybrał na sile w 2003 r., gdy na zwierzchnika diecezji New Hampshire w Kościele episkopalnym USA został konsekrowany Gene Robinson, który opuścił żonę i dzieci i od 20 lata żyje z innym mężczyzną.

Konserwatywni duchowni zagrozili wówczas, że parafie będą wyświęcać własnych pastorów, jeśli ich Kościół będzie nadal podążał dotychczasowym, liberalnym nurtem.

Z ostrzeżeniem o możliwości radykalnego rozłamu w łonie światowej Wspólnoty Anglikańskiej wystąpił w ubiegłym roku także „Ruch Reformy Ewangelicznej”, skupiający blisko 2 tysiące konserwatywnych anglikanów. Organizacja ta zachęcała arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa, by nie zapraszał na Konferencję Lambeth liberalnie nastawionych hierarchów episkopalnych z USA.

Światowa Wspólnota Anglikańska liczy ok. 78 mln członków. Tworzące ją wspólnoty lokalne na wszystkich kontynentach są niezależne w ustroju wewnętrznym, a arcybiskup Canterbury jest jedynie zwierzchnikiem honorowym.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.