Anglikanie na rozdrożu
2008-07-11 00:00:00
Podjęte 7 lipca decyzje synodu anglikańskiego w Yorku nie oznaczają jeszcze, że w najbliższym czasie kobiety będą w Anglii „biskupami”. Kwestia ta nie będzie też przedmiotem obrad zaczynającej się 16 lipca konferencji wszystkich biskupów Wspólnoty Anglikańskiej w Lambeth. Wyjaśnił to w wywiadzie dla Radia Watykańskiego nowy, urzędujący od 7 maja, dyrektor centrum anglikańskiego w Rzymie, pastor David Richardson, reprezentujący arcybiskupa Canterbury przy Stolicy Apostolskiej.
Według Richardsona decyzja podjęta w Yorku nie ustanowiła jeszcze nowej normy, która by z dnia na dzień wprowadzała kobiety-„biskupów”, dotyczy ona właściwie tylko tego, co nastąpi, kiedy kobiety będą już „biskupami”. - Podjęto mianowicie decyzję, że nie zostanie ustanowiony „alternatywny hierarcha” dla tych anglikanów, którym sumienie nie pozwala, by mieli kobietę jako biskupa. Ustanawianie takiego hierarchy groziłoby tworzeniem „drugiego Kościoła w Kościele” – stwierdził dyrektor anglikańskiego centrum. Według niego decyzje zostaną podjęte po debacie, która potrwa prawdopodobnie dwa do trzech lat.
Richardson stwierdził, że sprawa ta nie będzie formalnym przedmiotem obrad konferencji w Lambeth, dotyczy bowiem jednego „Kościoła” narodowego, który sam podejmuje decyzję co do zmiany swoich norm i prezentuje to swoim diecezjom. - Kwestię „biskupstwa” kobiet, którą zajmuje się obecnie „Kościół” Anglii, inne prowincje Wspólnoty Anglikańskiej podjęły już zasadniczo we wcześniejszych latach – podkreślił.
W sytuacji w której znalazła się obecnie wspólnota anglikańska w Anglii, wielu anglikanów spogląda z nadzieją w stronę Rzymu. Anglikański zwierzchnik Ebbsfleetu, Andrew Burnham, opublikował list na łamach londyńskiego czasopisma „The Catholic Herald” w numerze datowanym na 11 lipca, w którym stwierdza, że anglikanie czujący się bliscy katolickiej Tradycji winni obecnie podjąć decyzję co do swej kościelnej przynależności. Oczekuje on od Papieża „wspaniałomyślnego gestu”, którym byłoby zezwolenie przyjmującym katolicyzm anglikanom na zachowanie własnej liturgii. Wówczas duchowni autentycznie pragnący katolickiej jedności i prawdy mogliby wejść do Kościoła rzymskiego wraz z powierzonym im ludem.
Andrew Burnham, wraz z innym anglikańskim hierarchą Keithem Newtonem z Richborough, był niedawno w Watykanie. Rozmawiał z kardynałami Williamem Levadą i Walterem Kasperem, czyli szefami dwóch dykasterii: Kongregacji Nauki Wiary i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Źródło: „Radio Watykańskie”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.