Zwierzchnicy wspólnot anglikańskich w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii skrytykowali deklarację ogłoszoną 29 czerwca w Jerozolimie przez uczestników Światowej Konferencji ds. Przyszłości Kościoła Anglikańskiego. Jednym z punktów deklaracji było uznanie chrześcijańskiej wizji małżeństwa mężczyzny i kobiety oraz zasad moralnych wierności małżeńskiej.
Anglikanie biorący udział w konferencji ostrzegli przed szerzeniem w niektórych wspólnotach anglikańskich „fałszywej Ewangelii seksualnej niemoralności”. Zawiązali też „bractwo wyznających anglikanów”. W konferencji wzięło udział 1148 duchownych i świeckich anglikanów – w tym 291 biskupów – głównie z Afryki, Ameryki Południowej i Azji.
Podczas konferencji utworzono też specjalną radę „prymasów” anglikańskich. Na razie w jej skład wchodzi ich sześciu – „prymas” Kenii, Nigerii, Rwandy, Ugandy oraz Afryki Południowej i Zachodniej.
Najwyżsi zwierzchnicy brytyjskiego i amerykańskiego anglikanizmu ocenili krytycznie powstanie „bractwa wyznających anglikanów”, którzy pragną bronić – zwłaszcza w dziedzinie moralnej – wierności autentycznym zasadom anglikanizmu, zgodnym ze Słowem Bożym i Tradycją – informuje Radio Watykańskie.
„Prymas” Wspólnoty Anglikańskiej, Rowan Williams, uważa, że propozycja stworzenia odrębnej rady kontrolującej ortodoksyjność wspólnot anglikańskich rodzi więcej problemów, niż ich rozwiązuje. Jeszcze ostrzej wyraziła się stojąca na czele wspólnoty episkopalnej w USA „biskupka” Katharine Jefferts Schori. Oświadczyła ona, że Deklaracja Jerozolimska jest wyrazem trwającej od wieków w „Kościele anglikańskim” walki o dominację ze strony tych, którzy uważają się za „jedynych prawdziwych wierzących”.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.
Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.