Anglikańscy konserwatyści niezadowoleni z kierunku zmian
2008-07-08 00:00:00
Obradujący w Yorku Synod Generalny wspólnoty anglikańskiej opowiedział się w poniedziałek za święceniami biskupimi dla kobiet, bez ustępstw, które pozwalałyby na wyłączenie przeciwnych temu parafii spod ich zwierzchności – informuje „Rzeczpospolita”.
Synod odrzucił kompromisowe propozycje, polegające na powołaniu „super-biskupów” - mężczyzn lub stworzenia nowych diecezji dla tych parafii, które nie zaakceptowałyby „biskupa” płci żeńskiej.
Decyzja synodu może spowodować oczekiwany przez komentatorów rozłam w łonie anglikanizmu. Tym bardziej, że tuż przed synodem, 29 czerwca uczestnicy Światowej Konferencji ds. Przyszłości Kościoła Anglikańskiego (GAFCON) ogłosili Deklarację Jerozolimską, w której skrytykowano odchodzenie wspólnoty od ewangelicznej tradycji i zapowiedziano walkę z liberalnymi tendencjami w jej łonie. Dokument mówi także o utworzeniu rady prymasów prowincji anglikańskich, którzy bronić będą tradycyjnego nauczania moralnego.
Obecnie media obiegła wiadomość podana przez „Sunday Telegraph”, że konserwatywni hierarchowie anglikańscy prowadzili tajne rozmowy z przedstawicielami Watykanu. Potencjalnym rozłamowcom nie podoba się ani obejmowanie funkcji pastorów przez homoseksualistów, ani wyświęcanie kobiet na „biskupów”.
– Ci z nas, którzy stoją na straży tradycji, są bardzo zaniepokojeni kierunkiem, w którym zmierza – powiedział jeden z konserwatywnych hierarchów „Sunday Telegraph”. Inny natomiast stwierdził: -Chrześcijaństwo w Europie nie ma przyszłości bez Rzymu. Jesteśmy gotowi do większej jedności z Rzymem.
O spotkaniu konserwatystów z przedstawicielami Watykanu nie wiedział przywódca anglikanów. Arcybiskup Canterbury Rowan Williams otrzymał jedynie kilka listów, w których duchowni grożą odejściem ze wspólnoty. Jeden z nich podpisało 600 pastorów, których w innym piśmie poparło trzech zwierzchników diecezji. Dwóch innych hierarchów też zapowiedziało, że są gotowi odejść. W sumie, jak twierdzi AFP, taką gotowość wyraziło 1333 duchownych.
Źródło: „Rzeczpospolita”, KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.