Anglikańscy konserwatyści niezadowoleni z kierunku zmian
2008-07-08 00:00:00

Obradujący w Yorku Synod Generalny wspólnoty anglikańskiej opowiedział się w poniedziałek za święceniami biskupimi dla kobiet, bez ustępstw, które pozwalałyby na wyłączenie przeciwnych temu parafii spod ich zwierzchności – informuje „Rzeczpospolita”.
Synod odrzucił kompromisowe propozycje, polegające na powołaniu „super-biskupów” - mężczyzn lub stworzenia nowych diecezji dla tych parafii, które nie zaakceptowałyby „biskupa” płci żeńskiej.
Decyzja synodu może spowodować oczekiwany przez komentatorów rozłam w łonie anglikanizmu. Tym bardziej, że tuż przed synodem, 29 czerwca uczestnicy Światowej Konferencji ds. Przyszłości Kościoła Anglikańskiego (GAFCON) ogłosili Deklarację Jerozolimską, w której skrytykowano odchodzenie wspólnoty od ewangelicznej tradycji i zapowiedziano walkę z liberalnymi tendencjami w jej łonie. Dokument mówi także o utworzeniu rady prymasów prowincji anglikańskich, którzy bronić będą tradycyjnego nauczania moralnego.
Obecnie media obiegła wiadomość podana przez „Sunday Telegraph”, że konserwatywni hierarchowie anglikańscy prowadzili tajne rozmowy z przedstawicielami Watykanu. Potencjalnym rozłamowcom nie podoba się ani obejmowanie funkcji pastorów przez homoseksualistów, ani wyświęcanie kobiet na „biskupów”.
– Ci z nas, którzy stoją na straży tradycji, są bardzo zaniepokojeni kierunkiem, w którym zmierza – powiedział jeden z konserwatywnych hierarchów „Sunday Telegraph”. Inny natomiast stwierdził: -Chrześcijaństwo w Europie nie ma przyszłości bez Rzymu. Jesteśmy gotowi do większej jedności z Rzymem.
O spotkaniu konserwatystów z przedstawicielami Watykanu nie wiedział przywódca anglikanów. Arcybiskup Canterbury Rowan Williams otrzymał jedynie kilka listów, w których duchowni grożą odejściem ze wspólnoty. Jeden z nich podpisało 600 pastorów, których w innym piśmie poparło trzech zwierzchników diecezji. Dwóch innych hierarchów też zapowiedziało, że są gotowi odejść. W sumie, jak twierdzi AFP, taką gotowość wyraziło 1333 duchownych.
Źródło: „Rzeczpospolita”, KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.