Anglikańscy konserwatyści odrzucają propozycję zwierzchnika wspólnoty
2008-07-21 00:00:00
Konserwatywni hierarchowie anglikańscy nie zgodzili się na projekt wewnętrznego porozumienia w sprawach spornych. Próba arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa, zmierzająca do pojednania Wspólnoty anglikańskiej, wykazuje poważne braki, oświadczyli 18 lipca w Oxfordzie arcybiskupi ważnych prowincji Wspólnoty.
Ich zdaniem, przedstawiony przez Williamsa projekt utworzenia „Anglican Covenant" za bardzo koncentruje się na instytucji Wspólnoty i za mało uwzględnia nauczanie Pisma Świętego.
Sygnatariusze oświadczenia, pochodzący głównie z Afryki i Azji Południowej, są wyrazicielami poglądów uczestników Światowej Konferencji ds. Przyszłości Kościoła Anglikańskiego (GAFCON), która obradowała pod koniec czerwca w Jerozolimie. Skrytykowali przede wszystkim „autonomię”, przyznaną przez Williamsa niektórym prowincjom kościelnym, jak np. wspólnocie episkopalnej w USA czy wspólnocie anglikańskiej Kanady. Obie te wspólnoty w kwestiach moralności seksualnej stoją w sprzeczności z Pismem Świętym, uważają konserwatyści.
Obecny, dramatyczny konflikt w łonie Wspólnoty anglikańskiej na świecie wywołała konsekracja w 2003 r. na „biskupa” New Hampshire Gene Robinsona, który otwarcie przyznaje się do swego homoseksualizmu.
Hierarchowie GAFCON atakują ponadto „kolonialną” rolę Williamsa w łonie anglikanizmu. Uważają, że z jednej strony – jako arcybiskup Canterbury – ma za duży wpływ na „wskazywanie drogi” Wspólnocie, z drugiej natomiast – nie ma do tego „formalnego obowiązku prawnego”. Hierarchowie podkreślają, że nie twierdzą, iż sami są bez grzechu i że tylko oni dysponują jedyną ważną interpretacją Biblii. Dostrzegają jednak, że ich starania o wierność Biblii i zachowanie tradycji podważają ci, którzy „w imieniu chrześcijaństwa usprawiedliwiają grzechy”.
Williams poddał projekt „Anglican Covenant” pod dyskusję na „szczycie kryzysowym” Wspólnoty anglikańskiej w Dar es-Salam w lutym 2007 r. Wyjaśnił wówczas, że taki zasadniczy konsens miałby stanowić zapis trwałych elementów nauczania anglikańskiego ujęty w ramy teologiczne i prawne tak, aby w przyszłości przeszkodzić „działaniom schizmatyckim”.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.