Anglikańscy konserwatyści odrzucają propozycję zwierzchnika wspólnoty

2008-07-21 00:00:00

Konserwatywni hierarchowie anglikańscy nie zgodzili się na projekt wewnętrznego porozumienia w sprawach spornych. Próba arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa, zmierzająca do pojednania Wspólnoty anglikańskiej, wykazuje poważne braki, oświadczyli 18 lipca w Oxfordzie arcybiskupi ważnych prowincji Wspólnoty.

Ich zdaniem, przedstawiony przez Williamsa projekt utworzenia „Anglican Covenant" za bardzo koncentruje się na instytucji Wspólnoty i za mało uwzględnia nauczanie Pisma Świętego.

Sygnatariusze oświadczenia, pochodzący głównie z Afryki i Azji Południowej, są wyrazicielami poglądów uczestników Światowej Konferencji ds. Przyszłości Kościoła Anglikańskiego (GAFCON), która obradowała pod koniec czerwca w Jerozolimie. Skrytykowali przede wszystkim „autonomię”, przyznaną przez Williamsa niektórym prowincjom kościelnym, jak np. wspólnocie episkopalnej w USA czy wspólnocie anglikańskiej Kanady. Obie te wspólnoty w kwestiach moralności seksualnej stoją w sprzeczności z Pismem Świętym, uważają konserwatyści.

Obecny, dramatyczny konflikt w łonie Wspólnoty anglikańskiej na świecie wywołała konsekracja w 2003 r. na „biskupa” New Hampshire Gene Robinsona, który otwarcie przyznaje się do swego homoseksualizmu.

Hierarchowie GAFCON atakują ponadto „kolonialną” rolę Williamsa w łonie anglikanizmu. Uważają, że z jednej strony – jako arcybiskup Canterbury – ma za duży wpływ na „wskazywanie drogi” Wspólnocie, z drugiej natomiast – nie ma do tego „formalnego obowiązku prawnego”. Hierarchowie podkreślają, że nie twierdzą, iż sami są bez grzechu i że tylko oni dysponują jedyną ważną interpretacją Biblii. Dostrzegają jednak, że ich starania o wierność Biblii i zachowanie tradycji podważają ci, którzy „w imieniu chrześcijaństwa usprawiedliwiają grzechy”.

Williams poddał projekt „Anglican Covenant” pod dyskusję na „szczycie kryzysowym” Wspólnoty anglikańskiej w Dar es-Salam w lutym 2007 r. Wyjaśnił wówczas, że taki zasadniczy konsens miałby stanowić zapis trwałych elementów nauczania anglikańskiego ujęty w ramy teologiczne i prawne tak, aby w przyszłości przeszkodzić „działaniom schizmatyckim”.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.