Angola: nuncjusz apeluje o ochronę dzieci oskarżanych o czary

2009-07-30 00:00:00

Kończący swą misję dyplomatyczną w Angoli nuncjusz apostolski abp Angelo Becciu wezwał do położenia kresu oskarżeniom dzieci o czary. Przewodniczył on 26 lipca Mszy św. w 124. rocznicę powstania kościoła św. Anny w Caxito (na północ od Luandy).

Oskarżenia takie są częstym zwyczajem na kontynencie afrykańskim, trzeba jednak z nimi skończyć – powiedział dyplomata papieski, cytowany przez angolską agencję prasową Angop. Wezwał on Angolczyków do szanowania wartości moralnych i troski o wzajemny szacunek w rodzinach.

Z sondaży wynika, że choć ponad połowę Angolczyków stanowią katolicy, a dalszych 20% ludności – inni chrześcijanie, to wiara w czary jest tam bardzo rozpowszechniona. Niemal dwie trzecie mieszkańców żyje w biedzie, a kraj dźwiga się ze skutków niemal 30-letniej wojny domowej. Dzieci, oskarżane o czary, często są krzywdzone, porzucane, nawet zabijane.

W ciągu ostatniego roku dramat ten zaczął się nasilać, zwłaszcza wśród ludu Bakongo, w północnej części Angoli. Miejscowe środki przekazu podają, że nawet niemowlęta głodzone są nieraz 15 dni, wypala się im znaki na rękach i głowach.

Benedykt XVI podczas tegorocznej marcowej wizyty w Angoli podkreślił potrzebę przezwyciężania lęku przed duchami, który nakazuje szukać winnych rzucania uroków wśród dzieci i starców.

61-letni obecnie abp Angelo Becciu reprezentował Stolicę Apostolską w Angoli oraz na Wyspach św. Tomasza i Książęcej od ośmiu lat. 23 lipca br. papież mianował go nuncjuszem na Kubie.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.