Antychrześcijański werdykt hiszpańskiego sądu

2008-11-25 00:00:00
Antychrześcijański werdykt hiszpańskiego sądu

Po raz pierwszy w Hiszpanii sąd nakazał usunąć symbole religijne ze szkół – informuje portal Fronda.pl. Sędzia trybunału administracyjnego Alejandro Valentin z Valladolid na północy Hiszpanii zażądał od szkoły publicznej Macias Picavea „usunięcia symboli religijnych z klas i przestrzeni publicznej". – To nie jest przejaw wolności, ale antyreligijna obsesja – mówią ludzie Kościoła.

Orzeczenie trybunału z Valladolid dotyczy bezpośrednio usunięcia krzyży ze szkolnych klas, ale nikt nie ma wątpliwości, że otwiera ono drogę do rugowania symboli religijnych także z innych miejsc publicznych. Sędzia powołał się na konstytucję z 1978 roku, która zapewnia „laicki i neutralny” charakter państwa hiszpańskiego.

Smutek z powodu decyzji sądu wyraził miejscowy arcybiskup Braulio Rodríguez Plaza – informuje Radio Watykańskie. Hierarcha przypomniał, że krzyż jest nieodłączną częścią hiszpańskiej kultury. – Na bazie tego orzeczenia wszelkie znaki religijne będą mogły zostać usunięte, by być może nie urazić czyjejś wrażliwości czy uczuć”– zauważył arcybiskup Valladolid.

Hierarcha zapytał jednocześnie, czy będzie to oznaczać, że w przyszłości np. z Bruges – uznawanego za najlepiej zachowane średniowieczne miasto Europy – będą musiały zniknąć wszelkie odniesienia religijne. – Jest tam wiele wizerunków maryjnych, wyobrażenia Chrystusa i nie widać, by odwiedzający Bruges cierpieli z tego powodu – stwierdził abp Rodríguez Plaza. Poinformował jednocześnie, że nie zamierza ukrywać symboli religijnych, bo i one – jak dodał – są wyrazem obowiązującej wolności religijnej.

Krzyż może znieważać jedynie tych, którzy chcą, aby w miejsce Boga pojawiło się państwo, które będzie miało absolutną władzą nad duszami obywateli – stwierdził pisarz i dziennikarz hiszpański, Juan Manuel de Prada w artykule opublikowanym w „L'Osservatore Romano”. Znak krzyża nie gwałci żadnego fundamentalnego prawa. Od pewnego czasu wzywanie do wolności religijnej stało się w Hiszpanii prawnym pretekstem, który maskuje uczucie nienawiści wobec religii i chrystianofobię. O decyzji hiszpańskich sędziów jako akcie chrystianofobii mówi także biskup Toledo Kard. Antonio Canizares Llovera – podaje Fronda.pl.

Decyzja sądu to konsekwencja prośby sformułowanej w 2005 roku przez radę rodziców i lokalne stowarzyszenie obrony szkoły laickiej. – Obecność symboli religijnych w miejscach, gdzie niepełnoletni, w pełnej fazie rozwoju uczestniczą w lekcjach, może spowodować u nich uczucie, że Państwu bliższa jest religia katolicka niż inne wyznania – argumentował sędzia.

Według stowarzyszenia walczącego o laickość w szkole, jest to pierwsza tego typu decyzja sądowa w Hiszpanii – informuje Fronda.pl. Mimo szybkich zmian laicyzacyjnych, symbole katolickie są nadal silnie obecne w przestrzeni publicznej Hiszpanii, a premier tego kraju składa przysięgę na wierność konstytucji przed krzyżem.

Źródło: Fronda.pl, Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.