Antyunijne przebudzenie Brytyjczyków

2011-12-12 00:00:00
Antyunijne przebudzenie Brytyjczyków

Odmowna decyzja premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona w sprawie zrzeczenia się części suwerenności finansowej na rzecz Unii Europejskiej została przyjęta w Wielkiej Brytanii  z wielkim entuzjazmem. Co więcej, niemal co drugi Brytyjczyk chce, by jego kraj opuścił wspólnotę! 

Według dziennika „Daily Mail” Cameron wyszedł zwycięsko z brukselskich negocjacji.  Na pierwszej stronie gazeta publikuje wyniki  przeprowadzonego sondażu. Decyzję premiera pozytywnie ocenia ponad 60 proc. ankietowanych, źle tylko 19 proc. Z badania wynika, że na Wyspach pogłębiają się antyunijne nastroje, 48 proc. Brytyjczyków uważa, że dla Wielkiej Brytanii byłoby lepiej gdyby nie była członkiem Unii Europejskiej. Dwie trzecie jest zdania, że warunki z Unią trzeba przynajmniej renegocjować. Brytyjczycy są również niezadowoleni z dominacji Niemiec w Europie. Aż 70 proc. ankietowanych uważa, że szczyt w Brukseli dał zbyt wiele władzy Niemcom, jedynie 13 proc. jest innego zdania.
 
Brytyjczycy wydają się dumni z obrony suwerenności przez swojego premiera. 51 proc. z nich uznało, że Cameron był tym spośród europejskich przywódców, który podczas szczytu wypadł najlepiej i podjął najlepsze dla swojego kraju decyzje. 
 
Nie wszyscy na Wyspach oceniają premiera tak entuzjastycznie. Wicepremier Nick Clegg z partii Liberalnych Demokratów przyznał, że po decyzji Camerona Wielkiej Brytanii grozi „izolacja i marginalizacja”.  Szef rządu zaprezentuje dziś w parlamencie oświadczenie, dotyczące uniemożliwienia przez Wielką Brytanię na szczycie UE w Brukseli dokonania zmiany unijnego traktatu. 


 
Źródło: goniec.com, tvp.info
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.