Apel biskupa o pomoc dla prześladowanych Sudańczyków

2009-10-02 00:00:00
Apel biskupa o pomoc dla prześladowanych Sudańczyków

Ludobójstwo chrześcijan w Południowym Sudanie trwa, dlatego kraj ten potrzebuje modlitwy i pomocy organizacji charytatywnych – powiedział 2 października na konferencji prasowej w Warszawie bp Eduardo Hiiboro Kussala. Ordynariusz diecezji Tombura-Yambio opowiadał o przemocy, jaką stosuje samozwańcza Armia Oporu Pana (LRA), mordując chrześcijan, porywając ich, torturując, gwałcąc i grabiąc.

Choć w 2005 r. zawarto pokój, który miał zakończyć trwającą 22 lata wojnę, w której arabska ludność muzułmańska prześladowała chrześcijan z południa kraju, przemoc trwa nadal – mówił biskup. Hierarcha zwrócił uwagę, że całkiem niedawno – 13 sierpnia – w jednej z miejscowości na tym terenie bojówkarze z LRA porwali młodych mężczyzn i kobiety, zgromadzonych na Nowennie przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mężczyźni wcielani są do wojska, kobiety stają się niewolnicami seksualnymi. Kilku porwanych zostało ukrzyżowanych – jest to śmierć wciąż zadawana przez bojówki Armii Oporu. Toteż ludność ucieka z wiosek, chroniąc się w miastach – w diecezji bp. Kussali na 13 parafii 5 jest pustych. W diecezji przebywa też ok. 24 tys. uchodźców z Demokratycznej Republiki Konga.

W tej sytuacji organizacje międzynarodowe opuszczają niebezpieczne tereny, a jedyne placówki, które pozostały, należą do Kościoła katolickiego. Chrześcijanie z Południa są poddawani eksterminacji przy obojętności a nawet cichym poparciu rządu w Chartumie, pragnącym te tereny „oczyścić” z ludzi. „Ziemia bez ludzi” – taki jest plan, przeprowadzany konsekwentnie od lat. Zdaniem biskupa, wojnom tym można byłoby zapobiec, gdyby opinia międzynarodowa została zmobilizowana. Obecność sił międzynarodowych może doprowadzić do zaprowadzenia trwałego pokoju.

Problemem jest jednak fundamentalizm islamski, który przy użyciu siły, pieniędzy, wiedzy i religii dąży do ekspansji na całym świecie, z czego Europejczycy nie zdają sobie wyraźnie sprawy.

Gość konferencji, którego matka została zamordowana, gdy on miał 2 miesiące, apelował o pomoc humanitarną i modlitwę w intencji Sudanu. Prosił o wysłanie misjonarzy, także świeckich, gdyż reprezentują oni jedyną instytucję, która nie opuściła Południowego Sudanu i dlatego jest nadzieją dla miejscowej ludności. – Moi diecezjanie są głodni, wygłaszam kazanie, a oni do mnie przychodzą i mówią, że nie mają co dać jeść swoim dzieciom – dodał przygnębiony hierarcha.

Bp Eduardo Hiiboro Kussala urodził się 23 marca 1964 na terenie swej diecezji. Po ukończeniu seminarium duchownego w Sudanie kształcił się także w Rzymie, Londynie i Wiedniu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1994. Benedykt XVI mianował go biskupem Tombura-Yambio 19 kwietnia 2008, sakrę biskup-nominat przyjął 29 czerwca ub.r.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.