Apel Ojca Świętego o zaprzestanie walk w Osetii Południowej

2008-08-11 00:00:00

Benedykt XVI wyraził głębokie zaniepokojenie coraz bardziej dramatycznym rozwojem wydarzeń w Gruzji. Walki wszczęte w Osetii Południowej spowodowały wiele niewinnych ofiar. Znaczną liczbę ludzi zmusiły do opuszczenia swych domostw – informuje Radio Watykańskie.

- Gorąco pragnę, by zaprzestano natychmiast wszelkich działań zbrojnych i powstrzymano się, także w imię wspólnego dziedzictwa chrześcijańskiego, od dalszych starć i gwałtownego odwetu, które mogą przerodzić się w konflikt o jeszcze szerszym zasięgu; niech zdecydowanie przywrócona zostanie natomiast droga rokowań oraz pełnego szacunku i konstruktywnego dialogu, aby oszczędzić tym umiłowanym narodom dalszych rozdzierających cierpień – apelował w niedzielę Papież.

Benedykt XVI wezwał wspólnotę międzynarodową i kraje mające największy wpływ na aktualną sytuację, aby dołożyły wszelkich starań w celu podtrzymania i wspierania inicjatyw zmierzających do pokojowego i trwałego rozwiązania kryzysu, z korzyścią dla współistnienia otwartego i pełnego szacunku.

Tymczasem walki gruzińsko – rosyjskie trwają nadal. W nocy samoloty rosyjskie ostrzelały miasto Gori, bazę wojskową oraz instalacje radarowe w okolicach Tbilisi, a w ciągu ostatnich kilku godzin bombardowali inne obiekty.

Według Reutersa Rosja skierowała do zbuntowanego gruzińskiego regionu Osetii Południowej dodatkowe siły wojskowe, w tym czołgi i wieloprowadnicowe artyleryjskie wyrzutnie rakietowe Uragan. Przez miasto Buron, skąd prowadzi jedyna droga samochodowa z rosyjskiej Osetii Północnej do Osetii Południowej przejechały dziesiątki czołgów - przeważnie typu T-72, ale także starszych T-62. Priorytet mają jednak samobieżne wyrzutnie BM-27 Uragan na podwoziu kołowym. Trasą tą podążają również tysiące rosyjskich żołnierzy – czytamy na stronie rzeczpospolita.pl.

Źródło: Radio Watykańskie, "Rzeczpospolita"
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.