Apel Rady ds. Rodziny KEP przed czytaniem projektu zakazującego aborcji
2011-06-24 00:00:00

W związku ze zbliżającym się terminem pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy mającego eliminować z obowiązującego prawa wszystkie wyjątki dopuszczające zabijanie dziecka poczętego w łonie matki, Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w porozumieniu z abp. Józefem Michalikiem wyraziła uznanie dla obywatelskiej inicjatywy oraz zaapelowała do parlamentarzystów „by każde poczęte dziecko – zdrowe i chore – miało prawo do życia bez jakichkolwiek wyjątków i nie było zagrożone przez ustawę, dopuszczającą ich zabijanie”.
Oddzielnym pismem Rada ds. Rodziny Episkopatu zachęca wszystkich wiernych, „zwłaszcza ruchy i organizacje katolickie” do modlitwy przed zaplanowaną na 28 czerwca debatą.
Poniżej zamieszczamy pełne teksty obu dokumentów Rady ds. Rodziny KEP:
Szanowni Parlamentarzyści
Panie i Panowie - Posłowie i Senatorowie
Rada ds. Rodziny KEP w porozumieniu z Przewodniczącym Konferencji, wyraża wielkie uznanie dla obywatelskiej inicjatywy, mającej na celu całkowitą ochronę życia ludzkiego od momentu poczęcia. Zebrane w tej sprawie blisko 600 tys. podpisów jest głośnym wołaniem o bezwarunkową ochronę życia ludzkiego. Jest to głos Narodu, pragnącego chronić wszystkie dzieci.
Zwracamy się więc kolejny raz do Szanownych Pań i Panów Posłów oraz Senatorów naszego Parlamentu z prośbą i apelem, by każde poczęte dziecko – zdrowe i chore – miało prawo do życia bez jakichkolwiek wyjątków i nie było zagrożone przez ustawę, dopuszczającą ich zabijanie.
Panie i Panowie, ufamy w Waszą szlachetność, mądrość i miłość do człowieka najbardziej bezbronnego – dziecka nienarodzonego, co niech zaowocuje uchwaleniem ustawy o ochronie każdego życia od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmierci.
Ogłoszony przez Senat RP Rok świętego Maksymiliana Męczennika, który 70 lat temu oddał dobrowolnie życie za współwięźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz i rok beatyfikacji Jana Pawła II, obrońcy życia człowieka, niech będą źródłem siły do odważnego i bezkompromisowego poparcia obywatelskiego projektu.
Szanowni Parlamentarzyści, Panie i Panowie, jesteście obdarzeni mandatem zaufania Narodu polskiego. W Waszych rękach życie tego Narodu.
Z wyrazami szacunku
Bp Kazimierz Górny
Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP
-------
Czcigodni Księża Arcybiskupi i Biskupi
W związku ze zbliżającą się debatą sejmową nad obywatelskim projektem ochrony poczętego życia, wspartym podpisami blisko sześciuset tys. obywateli, prosimy - Rada ds. Rodziny KEP w porozumieniu z Przewodniczącym Konferencji - o zachętę do wielkiej modlitwy wszystkich wiernych, zwłaszcza ruchy i organizacje katolickie, Róże różańcowe oraz zakony w intencji posłów i senatorów, aby głosowali zgodnie z prawem Bożym i stanęli w obronie życia bezbronnych istot ludzkich.
Wspierajmy te wielkie inicjatywy poprzez uwrażliwianie wiernych, a wśród nich parlamentarzystów, którzy podejmą debatę nad tym projektem.
Z wyrazami szacunku
Bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.