Apel w obronie Telewizji Trwam

2012-02-08 00:00:00
Apel w obronie Telewizji Trwam


W obronę Telewizji Trwam włączyły się organizacje katolickie Archidiecezji Gdańskiej. Wystosowały one apel skierowany do Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w którym czytamy m.in.: „Organizacje katolickie Archidiecezji Gdańskiej z najwyższym niepokojem dostrzegają działania przeciw wolności słowa w Polsce, ograniczanie debaty publicznej do określonych opcji światopoglądowych i wykluczania z niej milionów Polaków”.

Działacze organizacji katolickich podkreślają, że w ostatnich latach zwolniono z mediów wielu dziennikarzy o konserwatywnych poglądach, a w ostatnich tygodniach podjęto decyzje o popisaniu umowy ACTA, która zawiera „przeregulowane” i dotykające wolności komunikacji rozwiązania prawne, bez właściwej konsultacji społecznej.

„Od kilku tygodni trwa dyskusja nt. nieuwzględnienia Telewizji Trwam w procesie koncesyjnym platformy cyfrowej. Decyzja wykluczająca to medium i zarazem ograniczająca rozwój i odbiór tej stacji telewizyjnej nie wynika z obiektywnych kryteriów i nie dąży do pluralizmu w mediach. Uderza ona w społeczeństwo obywatelskie, które finansuje Telewizję Trwam. Mając na uwadze tak poważne naruszenia wolności słowa zwracamy się do wszystkich ludzi, którym na sercu leży autentyczna demokracja o jej ochronę. Szczególnie zwracamy się do wszystkich organizacji katolickich o wyrażenie swojego sprzeciwu wobec decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie Telewizji Trwam. Pamiętajmy, że wolność może być podeptana przez niewielu, gdy liczni są bierni. Nie pozwólmy na marginalizowanie katolickiej opinii publicznej!” – czytamy w apelu.

Źródło: Centrum Informacyjne Archidiecezji Gdańskiej

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!