Arabscy chrześcijanie nie świętują rocznicy powstania państwa Izrael
2008-05-08 00:00:00
Katolickie kościoły w Ziemi Świętej nie wezmą udziału 14 maja w obchodach 60-lecia powstania państwa Izrael. – Ten dzień dla większości arabskich chrześcijan nie jest żadnym powodem do świętowania – powiedział abp Fuad Twal w rozmowie z niemiecką agencją KNA.
Następca patriarchy łacińskiego Jerozolimy podkreślił, że dla arabskich chrześcijan jubileusz tym bardziej nie jest powodem do świętowania, gdyż dla nich minione 60 lat to czas „konfliktu, wypędzeń, wojny”.
Pochodzący z Jordanii hierarcha zwrócił uwagę, że samo ustanowienie w 1948 r. demokratycznego państwa o szczególnym żydowskim charakterze jest problematyczne. – Państwo powinno być albo demokratyczne albo religijne. Demokracja opiera się na zasadzie równego traktowania wszystkich obywateli – zaznaczył abp Twal i dodał: – Jeśli przeciwnie, ma ono mieć charakter religijny to zawsze będą próby wspierania żydowskiej większości i stwarzania jej jak najlepszych warunków życia. Wyznawców innych religii będzie się trzymało z daleka, zniechęcało a nawet wyrzucało.
Zdaniem hierarchy arabscy chrześcijanie w Izraelu mają wielki problem ze swoją tożsamością i to w podwójnym sensie. Z jednej strony są mniejszością jako Arabowie wśród Żydów i z drugiej strony stanowią mniejszość wśród Arabów jako chrześcijanie. Równocześnie większość Palestyńczyków żyjących w Izraelu zmaga się z wewnętrznym konfliktem w stosunku do państwa. Jako Arabowie nie muszą pełnić służby wojskowej i są dyskryminowani w dziedzinie edukacji oraz podczas poszukiwania pracy.
Mimo gorszych warunków życia, jako obywatele drugiej kategorii, pozostają w Izraelu, nie chcą się osiedlać na terenach Autonomii Palestyńskiej. Robią to przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo socjalne, możliwość swobodnego przemieszczania się i wyjazdów. – Na Zachodnim Brzegu nic takiego nie istnieje. Przeciwnie odczuwa się olbrzymi ciężar okupacji – zaznaczył abp Twal. – Do tego dochodzi smutny fakt podziału pomiędzy samymi Palestyńczykami – dodał hierarcha.
Pochodzący z Jordanii 67-letni abp Fouad Twal jest arcybiskupem koadiutorem łacińskiego patriarchy Jerozolimy, abp Michela Sabbaha, który 19 marca br. osiągnął kanoniczny wiek emerytalny i złożył rezygnację z urzędu.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.