Arabscy chrześcijanie nie świętują rocznicy powstania państwa Izrael

2008-05-08 00:00:00
Arabscy chrześcijanie nie świętują rocznicy powstania państwa Izrael

Katolickie kościoły w Ziemi Świętej nie wezmą udziału 14 maja w obchodach 60-lecia powstania państwa Izrael. – Ten dzień dla większości arabskich chrześcijan nie jest żadnym powodem do świętowania – powiedział abp Fuad Twal w rozmowie z niemiecką agencją KNA.

Następca patriarchy łacińskiego Jerozolimy podkreślił, że dla arabskich chrześcijan jubileusz tym bardziej nie jest powodem do świętowania, gdyż dla nich minione 60 lat to czas „konfliktu, wypędzeń, wojny”.

Pochodzący z Jordanii hierarcha zwrócił uwagę, że samo ustanowienie w 1948 r. demokratycznego państwa o szczególnym żydowskim charakterze jest problematyczne. – Państwo powinno być albo demokratyczne albo religijne. Demokracja opiera się na zasadzie równego traktowania wszystkich obywateli – zaznaczył abp Twal i dodał: – Jeśli przeciwnie, ma ono mieć charakter religijny to zawsze będą próby wspierania żydowskiej większości i stwarzania jej jak najlepszych warunków życia. Wyznawców innych religii będzie się trzymało z daleka, zniechęcało a nawet wyrzucało.

Zdaniem hierarchy arabscy chrześcijanie w Izraelu mają wielki problem ze swoją tożsamością i to w podwójnym sensie. Z jednej strony są mniejszością jako Arabowie wśród Żydów i z drugiej strony stanowią mniejszość wśród Arabów jako chrześcijanie. Równocześnie większość Palestyńczyków żyjących w Izraelu zmaga się z wewnętrznym konfliktem w stosunku do państwa. Jako Arabowie nie muszą pełnić służby wojskowej i są dyskryminowani w dziedzinie edukacji oraz podczas poszukiwania pracy.

Mimo gorszych warunków życia, jako obywatele drugiej kategorii, pozostają w Izraelu, nie chcą się osiedlać na terenach Autonomii Palestyńskiej. Robią to przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo socjalne, możliwość swobodnego przemieszczania się i wyjazdów. – Na Zachodnim Brzegu nic takiego nie istnieje. Przeciwnie odczuwa się olbrzymi ciężar okupacji – zaznaczył abp Twal. – Do tego dochodzi smutny fakt podziału pomiędzy samymi Palestyńczykami – dodał hierarcha.

Pochodzący z Jordanii 67-letni abp Fouad Twal jest arcybiskupem koadiutorem łacińskiego patriarchy Jerozolimy, abp Michela Sabbaha, który 19 marca br. osiągnął kanoniczny wiek emerytalny i złożył rezygnację z urzędu.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.