Archidiecezja Krakowska krytykuje wrogie Kościołowi działania prezydenta Krakowa

2009-05-26 00:00:00
Archidiecezja Krakowska krytykuje wrogie Kościołowi działania prezydenta Krakowa

Jako „nagonkę na pokrzywdzone instytucje kościelne i niepotrzebne dzielenie społeczeństwa miasta Krakowa” określił rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej działania przedstawicieli prezydenta miasta. W „Nocie” udostępnionej KAI ks. dr. Robert Nęcek odniósł się do projektu prezydenta Krakowa zaskarżenia decyzji Komisji Majątkowej działającej przy MSW.

Publikujemy pełną treść „Noty”:

W nawiązaniu do reportażu „Ciąg dalszy wojny o grunty miejskie przekazane Kościołowi” w „Kronice Krakowskiej” z dnia 20 maja 2009 roku z niepokojem należy przyjąć aktywność przedstawicieli Prezydenta miasta Krakowa i prezydencki projekt zaskarżenia decyzji Komisji Majątkowej, działającej przy MSWiA. Komisja ta działająca na wzór sądu polubownego w myśl obowiązującego prawa ma zadośćuczynić krzywdom wyrządzonym instytucjom kościelnym w okresie PRL-u. Trudno po wielu latach niesprawiedliwości dyskredytować decyzje tejże komisji.

Po wojnie rząd komunistyczny wprowadził godzące w Kościół katolicki prawo (Ustawa o dobrach martwej ręki) o przejęciu na rzecz państwa większości nieruchomości kościelnych. Na fali prześladowań Kościoła na tym jednak nie poprzestano, ale w brutalny sposób grabiono mienie kościelne nawet bez poszanowania obowiązującego wówczas i tak niesprawiedliwego prawa. Należy dobrze przyjrzeć się historii, bezprawiu organów PRL-u, w tym Służb Bezpieczeństwa, które w okresie totalitarnym bez jakiejkolwiek ówczesnej podstawy prawnej rabowały majątek Kościoła katolickiego i innych grup wyznaniowych, zostawiając instytucje kościelne bez środków koniecznych do działania na rzecz najuboższych (szpitale, ochronki, szkoły, seminaria i domy dla ubogich), a nawet na własne utrzymanie. Kościół katolicki musiał się z tą krzywdą pogodzić. Dlatego jeśli instytucje kościelne starają się o odzyskanie utraconego mienia to czynią to w imię sprawiedliwości.

Z przykrością obserwuje się nagonkę na pokrzywdzone instytucje kościelne i niepotrzebne dzielenie społeczeństwa miasta Krakowa. Dzieje się to bowiem w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego i może być wykorzystane przez określone partie polityczne do batalii o głosy Krakowian i Małopolan. Wydaje się, że na uderzaniu w ten sposób w Kościół próbuje się odzyskiwać utracone wpływy.

Ks. dr Robert Nęcek
Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej

Kraków, 25 maja 2009

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!